Start › Stockholms län › Nacka
Sickla Kemtvätt & Skrädderi Sko o Nyckelservice AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 7 690 | 7 759 | 7 250 | 7 209 |
| Nettoomsättning | 7 629 | 7 517 | 7 174 | 7 031 |
| Övriga rörelseintäkter | 61 | 242 | 75 | 178 |
| Rörelsekostnader | 6 638 | 6 433 | 5 918 | 5 847 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 445 | 1 307 | 1 138 | 802 |
| Övriga externa kostnader | 1 287 | 1 605 | 1 482 | 1 643 |
| Personalkostnader | 3 845 | 3 434 | 3 202 | 3 305 |
| Av- och nedskrivningar | 61 | 87 | 97 | 97 |
| Rörelseresultat | 1 051 | 1 325 | 1 331 | 1 362 |
| Finansiella poster | −702 | 12 | 18 | 4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 12 | 19 | 4 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 707 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 349 | 1 337 | 1 350 | 1 366 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 50 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 50 |
| Resultat före skatt | 349 | 1 337 | 1 350 | 1 416 |
| Skatt på årets resultat | 220 | 276 | 278 | 300 |
| Årets resultat | 129 | 1 061 | 1 072 | 1 117 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 976 | 2 805 | 2 694 | 2 665 |
| Anläggningstillgångar | 296 | 979 | 646 | 493 |
| Materiella anläggningstillgångar | 44 | 419 | 186 | 283 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 44 | 419 | 186 | 283 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 253 | 560 | 460 | 210 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 375 | 275 | 210 |
| Fordringar hos intresseföretag | 253 | 185 | 185 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 680 | 1 826 | 2 048 | 2 173 |
| Varulager m.m. | 100 | 98 | 64 | 19 |
| Råvaror och förnödenheter | 100 | 98 | 64 | 19 |
| Kortfristiga fordringar | 889 | 1 051 | 939 | 1 420 |
| Kundfordringar | 54 | 39 | 22 | 267 |
| Övriga fordringar | 491 | 663 | 638 | 917 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 344 | 349 | 279 | 236 |
| Kassa och bank | 691 | 677 | 1 045 | 734 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 976 | 2 805 | 2 694 | 2 665 |
| Eget kapital | 1 340 | 2 211 | 2 150 | 2 078 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 290 | 2 161 | 2 100 | 2 028 |
| Balanserat resultat | 1 161 | 1 100 | 1 028 | 911 |
| Årets resultat | 129 | 1 061 | 1 072 | 1 117 |
| Kortfristiga skulder | 636 | 595 | 544 | 588 |
| Leverantörsskulder | 94 | 83 | 118 | 228 |
| Övriga skulder | 204 | 233 | 187 | 122 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 338 | 279 | 239 | 238 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 1 000 | 1 000 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 1 000 | 1 000 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har bolaget avyttrat sitt aktieinnehav i Nya Ringens Kemiska Tvätt AB.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Sickla Kemtvätt & Skrädderi Sko o Nyckelservice AB för räkenskapsåret 2025-05-01 - 2026-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sickla Kemtvätt & Skrädderi Sko o Nyckelservice ABs finansiella ställning per den 30 april 2026 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Sickla Kemtvätt & Skrädderi Sko o Nyckelservice AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Sickla Kemtvätt & Skrädderi Sko o Nyckelservice AB för räkenskapsåret 2024-05-01 -- 2025-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sickla Kemtvätt & Skrädderi Sko o Nyckelservice ABs finansiella ställning per den 30 april 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Sickla Kemtvätt & Skrädderi Sko o Nyckelservice AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Sickla Kemtvätt & Skrädderi Sko o Nyckelservice AB för räkenskapsåret 2023-05-01 -- 2024-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sickla Kemtvätt & Skrädderi Sko o Nyckelservice ABs finansiella ställning per den 30 april 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Sickla Kemtvätt & Skrädderi Sko o Nyckelservice AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 708 | 375 | 275 | 210 |
| Årets inköp | 33 | 0 | – | 210 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 707 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 707 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 366 | 1 686 | 1 366 | 1 366 | 1 148 |
| Årets inköp | 0 | 320 | 0 | 218 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 320 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 322 | 1 267 | 1 180 | 1 083 | 987 |
| Årets avskrivningar | 61 | 87 | 97 | 97 | – |
| Återförda avskrivningar | 6 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SIMBAGATAN 17, 131 54 NACKA
- Registrerat
- 2013-11-01
- Bransch
- Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom tvätteri- och skrädderibranschen, sko- och nyckelservice samt därmed förenlig verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-03
- Annonser totalt
- 4
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2024-07-07
- Senaste annonsen
- 2025-01-29
Annonser per år
| År | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Annonser | 1 | 3 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-10-22)
- Årsstämma
- 2026-10-22
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver kemtvätt- och skrädderiverksamhet i förhyrda lokaler i Sickla i Stockholm. Företagets säte är Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.