Start › Stockholms län › Saltsjö-Boo
Jan Sandqvist Engineering AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 12 | 0 | 1 880 | 1 258 | 1 483 | 1 386 | 998 |
| Nettoomsättning | 0 | 12 | 0 | 1 753 | 1 258 | 1 361 | 1 267 | 998 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 126 | 0 | 121 | 119 | 0 |
| Rörelsekostnader | 176 | 327 | 230 | 984 | 1 076 | 914 | 1 118 | 876 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 0 | 2 | 1 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 160 | 294 | 42 | 193 | 276 | 220 | 352 | 300 |
| Personalkostnader | 7 | 32 | 186 | 790 | 800 | 694 | 766 | 576 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −176 | −316 | −230 | 895 | 182 | 568 | 268 | 122 |
| Finansiella poster | 205 | 359 | 235 | −59 | 120 | −119 | 116 | −186 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 118 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 0 | 118 | 237 | 118 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 236 | 365 | 81 | 13 | 2 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 27 | 0 | −36 | 309 | 0 | 116 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 6 | – | – | 0 | 13 | 3 | 186 |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | 43 | 6 | 836 | 303 | 450 | 384 | −64 |
| Bokslutsdispositioner | 10 | 37 | 175 | −160 | −18 | −94 | −60 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 10 | 37 | 175 | −160 | −18 | −94 | −60 | 0 |
| Resultat före skatt | 39 | 80 | 181 | 676 | 285 | 356 | 324 | −64 |
| Skatt på årets resultat | 8 | 0 | 87 | 99 | 36 | 102 | 44 | 30 |
| Årets resultat | 31 | 80 | 94 | 577 | 249 | 254 | 280 | −94 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 143 | 2 250 | 1 762 | 1 833 | 1 532 | 1 490 | 1 412 | 883 |
| Anläggningstillgångar | 2 095 | 2 017 | 1 739 | 1 489 | 922 | 422 | 538 | 538 |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 | 31 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 25 | 31 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 070 | 1 986 | 1 739 | 1 489 | 922 | 422 | 538 | 538 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 538 | 538 |
| Andelar i intresseföretag | 125 | 152 | 152 | 152 | 422 | 422 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 808 | 1 624 | 1 578 | 1 328 | 475 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 137 | 209 | 9 | 9 | 25 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 48 | 233 | 23 | 343 | 610 | 1 068 | 874 | 345 |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 36 | 13 | 37 | 304 | 286 | 434 | 321 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 170 | 123 | 184 | 109 |
| Övriga fordringar | 28 | 36 | 13 | 37 | 91 | 62 | 120 | 93 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 43 | 102 | 130 | 119 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 4 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 4 | 0 |
| Kassa och bank | 20 | 197 | 10 | 306 | 306 | 782 | 436 | 23 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 143 | 2 250 | 1 762 | 1 833 | 1 532 | 1 490 | 1 412 | 883 |
| Eget kapital | 1 229 | 1 198 | 1 218 | 1 214 | 937 | 888 | 634 | 404 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 179 | 1 148 | 1 168 | 1 164 | 887 | 838 | 584 | 354 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 148 | 1 068 | 1 074 | 587 | 638 | 584 | 304 | 448 |
| Årets resultat | 31 | 80 | 94 | 577 | 249 | 254 | 280 | −94 |
| Obeskattade reserver | 389 | 399 | 436 | 611 | 451 | 433 | 339 | 279 |
| Periodiseringsfonder | 389 | 399 | 436 | 611 | 451 | 433 | 339 | 279 |
| Långfristiga skulder | 503 | 503 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 503 | 503 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 22 | 150 | 108 | 8 | 144 | 170 | 439 | 200 |
| Leverantörsskulder | 0 | 26 | 0 | −5 | 12 | 9 | 12 | 15 |
| Skatteskulder | 8 | 0 | 69 | −6 | – | 0 | 44 | 0 |
| Övriga skulder | 14 | 15 | 39 | 19 | 132 | 160 | 356 | 158 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 109 | – | – | – | 0 | 27 | 27 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 100 | 90 | 300 | 200 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 887 | 838 | 584 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har inte bedrivit aktiv försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningens minskning 2023 jämfört med 2022 förklaras av bolaget varit vilande under 2023.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningens ökning 2022 jämfört med 2021 förklaras av ökad efterfrågan på bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 125 | 538 | 538 | 538 | 538 | 538 | 538 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 385 | 385 | 385 | 116 | 116 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 270 | 0 | −116 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 538 | 538 | 538 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 140 | 213 | 13 | 13 | 25 | 0 |
| Årets inköp | – | 200 | 0 | 25 | 25 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 37 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 3 | 3 | 3 | 4 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 4 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 755 | 1 624 | 1 578 | 1 364 | 475 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 131 | 835 | 364 | 889 | 475 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 788 | 150 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 36 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 36 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 364 | 889 | 475 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 31 | 31 | 0 |
| Årets inköp | – | 31 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 | 1 | 0 |
| Årets avskrivningar | 6 | 1 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SÖDERGÄRDEVÄGEN 3 A, 132 37 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat
- 2013-10-30
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom affärsutveckling, systemutveckling och programmering, utveckling, utgivning och försäljning av programvara och mobilapplikationer, utbildningsverksamhet, fotografering och videofilmning, tävlingsverksamhet och företagsaktiviteter inom motorsport, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 844-7120
- Jan Sandqvist Engineering AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-26
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamhetenBolaget skall bedriva: konsultverksamhet inom affärsutveckling, webb och apputveckling, fotograferingoch videofilmning, utbildningar i krisberedskap och överlevnad, tävlingsverksamhet ochföretagsaktiviteter inom motorsport samt därmed förenlig verksamhet.Företaget har sitt säte iStockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 10 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 10 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Googol Business AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Googol Business AB; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.35000000000000003; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=0.35000000000000003