Start › Stockholms län › Stockholm
Rue Poulet Publishing AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 62 | 28 | 55 | 681 | 1 005 | 1 160 | 1 858 | 2 445 | 1 456 | 2 479 |
| Nettoomsättning | 62 | 28 | 55 | 681 | 986 | 1 176 | 1 858 | 2 445 | 1 456 | 2 479 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 19 | −16 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 71 | 33 | 53 | 740 | 776 | 1 299 | 1 749 | 2 049 | 1 166 | 2 461 |
| Övriga externa kostnader | 71 | 33 | 45 | 192 | 251 | 301 | 902 | 1 278 | 597 | 1 538 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 532 | 503 | 955 | 812 | 738 | 545 | 904 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 8 | 16 | 22 | 43 | 35 | 33 | 24 | 19 |
| Rörelseresultat | −10 | −5 | 2 | −59 | 229 | −139 | 109 | 396 | 290 | 17 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −2 | −3 | −3 | 0 | 0 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | −5 | 2 | −61 | 226 | −141 | 109 | 396 | 289 | 17 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 25 | −25 | 0 | 110 | −60 | −50 | 91 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 25 | −25 | 0 | 110 | −60 | −50 | 91 |
| Resultat före skatt | −10 | −5 | 2 | −36 | 201 | −141 | 219 | 336 | 239 | 108 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 16 | 0 | 55 | 86 | 58 | 30 |
| Årets resultat | −10 | −5 | 2 | −36 | 185 | −141 | 164 | 250 | 182 | 77 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 58 | 55 | 59 | 80 | 217 | 289 | 370 | 675 | 673 | 526 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 8 | 24 | 103 | 90 | 85 | 75 | 74 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 8 | 24 | 88 | 75 | 70 | 60 | 59 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 8 | 24 | 88 | 75 | 70 | 60 | 59 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 0 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Omsättningstillgångar | 58 | 55 | 59 | 72 | 192 | 186 | 280 | 590 | 598 | 452 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 11 | 113 | 185 | 84 | 208 | 381 | 389 |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 11 | 113 | 185 | 84 | 200 | 375 | 384 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 6 | 5 |
| Kassa och bank | 58 | 55 | 59 | 61 | 79 | 1 | 196 | 382 | 217 | 63 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 58 | 55 | 59 | 80 | 217 | 289 | 370 | 675 | 673 | 526 |
| Eget kapital | 57 | 55 | 59 | 58 | 94 | −91 | 216 | 371 | 272 | 243 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 7 | 5 | 9 | 8 | 44 | −141 | 166 | 321 | 222 | 193 |
| Balanserat resultat | 17 | 9 | 8 | 44 | −141 | 0 | 1 | 72 | 40 | 115 |
| Årets resultat | −10 | −5 | 2 | −36 | 185 | −141 | 164 | 250 | 182 | 77 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 0 | 25 | 0 | 0 | 110 | 50 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 0 | 25 | 0 | 0 | 110 | 50 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 1 | 0 | 22 | 98 | 380 | 154 | 194 | 351 | 283 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | 38 | 4 | 6 | 11 | 21 | 13 |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 0 | 16 | 16 | 0 | 18 | 27 | −1 | 34 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 7 | 5 | 332 | 106 | 124 | 331 | 218 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 0 | 39 | 44 | 24 | 32 | 0 | 18 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 0 | – | 166 | 320 | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 44 | −141 | 166 | 321 | 222 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 12 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Året har sett en ökning av omsättningen från föregående år tack vare fler uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har sett en nedgång under året
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Det har under året skett en nedgång i verksamheten som förväntas fortsätta under 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Spridandet av coronaviruset under de två föregående räkenskapsåren har haft bestående påverkan på omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med mer än 30% jämfört med föregående år med anledning av coronapandemin. Minskningen beror på en svagare försäljning på grund av ändrat beteende hos kunder samt förändringar i omvärlden som begränsat möjligheten att driva verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en fortsatt negativ påverkan på företagets verksamhet när det gäller omsättningen med försämrad försäljning. Företaget förväntas få cirka 30% lägre omsättning på årsbasis jämfört med föregående år. Företaget har hittills klarat krisen tack vare de åtgärder som vidtagits och ser inte i dagsläget något behov av ytterligare åtgärder.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets kunskaper inom konst och fotografi är efterfrågade. Nettoomsättningen har ökat med 67% och återgick därmed under räkenskapsåret till nivåerna vi såg föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 15 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 15 | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 40 | 82 | 108 | 195 | 176 | 163 | 120 | 95 | 60 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 72 | 40 | 43 | 25 | 35 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 40 | 43 | 25 | 88 | 53 | 26 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | – | 83 | 107 | 102 | – | 60 | 36 | 17 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 22 | 43 | – | – | 24 | 19 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 46 | 37 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 40 | 74 | 83 | – | 102 | 93 | 60 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | 9 | 33 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 24007, 104 50 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-10-21
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling, produktion och försäljning av fotografi, journalistik, tidningar, böcker, digitala webbsidor, film och annan media och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 378-5581
- Rue Poulet Publishing AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Rue Poulet Publishing AB med organisationsnummer 556945-9992 är ett tjänsteföretag med säte i Stockholm som startade sin verksamhet 2013. Bolaget bedriver verksamhet inom litterärt och konstnärligt skapande, frilansjournalistverksamhet, media och reklamfotoverksamhet. Bolaget bedriver utveckling, produktion och försäljning av tjänster inom ovan nämnda områden och därmed förenlig verksamhet. I den här årsredovisningen anges belopp i SEK och räkenskapsåret omfattar perioden 2025-01-01 -- 2025-12-31. Nettoomsättningen för verksamhetsåret uppgick till 61 tkr. Beträffande bolagets redovisade resultat för räkenskapsåret och ställning per 2025-12-31 hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande bokslutskommentarer och noter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.