Start › Stockholms län › Lidingö
Hi to cloud AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 2 105 | 1 938 | 1 190 | 551 | 881 | 969 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 2 105 | 1 938 | 1 190 | 352 | 881 | 967 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 199 | 0 | 2 |
| Rörelsekostnader | 15 | 44 | 1 269 | 1 029 | 782 | 543 | 602 | 667 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 44 | 284 | 103 | 47 | 30 | 52 | 46 |
| Personalkostnader | 0 | 1 | 985 | 925 | 736 | 513 | 550 | 621 |
| Rörelseresultat | −15 | −44 | 835 | 909 | 408 | 7 | 279 | 302 |
| Finansiella poster | −10 | −8 | 447 | −48 | 191 | −12 | −192 | −1 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 594 | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −99 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | −198 | 9 | 189 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 10 | 8 | 48 | 48 | 7 | 3 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −25 | −52 | 1 282 | 861 | 599 | −5 | 86 | 301 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 300 | −200 | −100 | 0 | 75 | −75 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 300 | −200 | −100 | 0 | 75 | −75 |
| Resultat före skatt | −25 | −52 | 1 582 | 661 | 499 | −5 | 161 | 226 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 227 | 137 | 64 | 43 | 36 | 51 |
| Årets resultat | −25 | −52 | 1 355 | 524 | 435 | −48 | 125 | 174 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 283 | 817 | 2 193 | 2 953 | 940 | 465 | 734 | 683 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 2 521 | 481 | 283 | 292 | 281 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 2 521 | 481 | 283 | 292 | 281 |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 0 | 2 321 | 281 | 281 | 281 | 0 |
| Ägarintressen i övriga företag | – | 0 | 0 | 200 | 200 | 2 | 11 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | – | 0 | 281 |
| Omsättningstillgångar | 283 | 817 | 2 193 | 432 | 459 | 183 | 443 | 402 |
| Kortfristiga fordringar | 33 | 8 | 53 | 122 | 121 | 59 | 153 | 231 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 120 | 120 | 37 | 152 | 231 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | 0 | 20 | – | – |
| Övriga fordringar | 33 | 8 | 53 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 |
| Kassa och bank | 250 | 808 | 2 139 | 310 | 339 | 124 | 289 | 171 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 283 | 817 | 2 193 | 2 953 | 940 | 465 | 734 | 683 |
| Eget kapital | −18 | 7 | 1 409 | 644 | 619 | 184 | 232 | 347 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −68 | −43 | 1 359 | 594 | 569 | 134 | 182 | 297 |
| Balanserat resultat | −43 | 9 | 4 | 69 | 134 | 182 | 57 | 122 |
| Årets resultat | −25 | −52 | 1 355 | 524 | 435 | −48 | 125 | 174 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 300 | 100 | – | 0 | 75 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 300 | 100 | – | 0 | 75 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 1 504 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 1 504 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 301 | 810 | 784 | 506 | 221 | 281 | 503 | 261 |
| Leverantörsskulder | 0 | 13 | 0 | 19 | 0 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 228 | 370 | 210 | 79 | 98 | 107 | 103 |
| Övriga skulder | 289 | 563 | 403 | 244 | 130 | 166 | 380 | 144 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 6 | 10 | 33 | 12 | 15 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | 1 350 | 500 | 500 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 569 | 134 | 182 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företagets verksamhet är vilande.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets omsättning har ökat med mer än 30 % jämfört med föregående år, dels tack vare ökad sysselsättning, dels tack vara intäkter av engångskaraktär.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets sysseslsättning har ökat, delvis efter återhämtning efter corona-pandemin, varför nettoomsättningen avviker med mer 30 % jämfört med tidigare räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets sysselsättning och verksamhet har, enligt planering, hållits på något lägre nivå jämfört med tidigare räkenskapsår. Detta ihop med corona-virusets spridning och dess negativa påverkan på verksamheten har lett till att nettoomsättningen avviker med mer än 30 % jämfört med föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av corona-viruset kan komma att påverka företagets verksamhet negativt. På grund av osäkerhet kring framtida politiska beslut och företags och människors beteende går det inte att bedöma om och hur stor påverkan virusspridningen kan ha på verksamheten. Företaget bedömer dock att verksamheten inte kommer att påverkas negativt inom närtid.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 2 321 | 281 | 281 | 281 | 281 |
| Årets inköp | – | 0 | 2 040 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 321 | 0 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 281 | 281 |
| Omklassificeringar | −281 | 0 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 200 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 200 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | 198 | 189 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 9 | 189 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- VENDEVÄGEN 9 A, 181 31 LIDINGÖ
- Registrerat
- 2013-10-16
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utveckla och marknadsföra IT-plattform för identifikation, konsulting inom IT och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 520-8699
- HI TO CLOUD AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-18
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget har bedrivit utveckling och marknadsföring av IT-plattformar. Bolagets verksamhet är numera vilande. Bolagets egna kapital var vid räkenskapsårets utgång förbrukat. Kontrollbalansräkning har tidigare upprättats enligt aktiebolagslagens bestämmelser. Styrelsen har beslutat att tills vidare behålla bolaget utan att träda i likvidation.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har en fordran om 29 000 kr uppkommit på bolagets aktieägare. Fordran omfattas av låneförbudet i aktiebolagslagen. Fordran är reglerad efter balansdagen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.