Start › Dalarnas län › Mora
Sundsvalls Bilverkstad AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 993 | 5 334 | 5 714 | 13 993 | 7 748 | 3 225 |
| Nettoomsättning | 4 993 | 5 348 | 5 648 | 13 846 | 7 724 | 3 213 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −14 | 66 | 147 | 24 | 13 |
| Rörelsekostnader | 4 940 | 5 316 | 6 027 | 14 205 | 7 911 | 3 166 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 570 | 4 009 | 4 721 | 12 537 | 6 126 | 1 360 |
| Övriga externa kostnader | 506 | 487 | 499 | 486 | 452 | 559 |
| Personalkostnader | 863 | 818 | 802 | 1 032 | 1 089 | 1 003 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 2 | 5 | 150 | 245 | 245 |
| Rörelseresultat | 53 | 18 | −314 | −212 | −163 | 59 |
| Finansiella poster | −34 | −1 | −1 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 34 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 19 | 17 | −314 | −212 | −163 | 59 |
| Resultat före skatt | 19 | 17 | −314 | −212 | −163 | 59 |
| Årets resultat | 19 | 17 | −314 | −212 | −163 | 59 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 422 | 3 977 | 2 871 | 3 416 | 1 980 | 1 178 |
| Anläggningstillgångar | 21 | 23 | 25 | 30 | 180 | 425 |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 | 23 | 25 | 30 | 180 | 425 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 21 | 23 | 25 | 27 | 29 | 31 |
| Omsättningstillgångar | 5 401 | 3 954 | 2 846 | 3 385 | 1 799 | 753 |
| Varulager m.m. | 5 224 | 4 141 | 2 696 | 2 065 | 1 229 | 464 |
| Råvaror och förnödenheter | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 5 193 | 4 110 | 2 665 | 2 034 | 1 198 | 433 |
| Kortfristiga fordringar | 70 | −230 | 76 | 1 160 | 413 | 203 |
| Kundfordringar | 0 | 3 | 66 | 53 | 74 | 2 |
| Övriga fordringar | 70 | 16 | 5 | 1 101 | 332 | 182 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | −249 | 5 | 6 | 6 | 19 |
| Kassa och bank | 106 | 43 | 75 | 160 | 157 | 86 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 422 | 3 977 | 2 871 | 3 416 | 1 980 | 1 178 |
| Eget kapital | 266 | 246 | 229 | 193 | 106 | 269 |
| Bundet eget kapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 116 | 96 | 79 | 43 | −44 | 119 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 96 | 79 | 393 | 256 | – | – |
| Årets resultat | 19 | 17 | −314 | −212 | −163 | 59 |
| Långfristiga skulder | 1 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 000 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 4 056 | 3 631 | 2 542 | 3 122 | 1 774 | 809 |
| Förskott från kunder | 0 | 66 | – | – | 0 | 35 |
| Leverantörsskulder | 70 | 70 | 19 | 39 | 53 | 71 |
| Skatteskulder | 3 | 3 | 3 | 4 | 5 | 5 |
| Övriga skulder | 3 943 | 3 491 | 2 520 | 3 079 | 1 716 | 640 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 41 | – | – | – | 0 | 58 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | 96 | 79 | 43 | −44 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 350 | 300 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 |
| Ackumulerade avskrivningar | 18 | 16 | 14 | 12 | 10 | 9 | 7 |
| Årets avskrivningar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 013 | 1 013 | 1 013 | 1 013 | 1 013 | 1 013 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 013 | 1 013 | 1 010 | 861 | 619 | 376 |
| Årets avskrivningar | – | 3 | 148 | 243 | 243 | – |
Om bolaget
- Adress
- Kyrkogatan 6, 792 30 MORA
- Registrerat
- 2013-10-16
Verksamhet enligt registret
Service och reparation av bilar samt fordonshandel. Bilrekond, biltvätt, däckhotell, byte av däck.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-04-16
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver service och reparation av bilar samt fordonshandel. Bilrekond, biltvätt, däckhotell samt byte av däck.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.