Start › Västmanlands län › Västerås
Kingstinct AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 245 | 1 676 | 1 897 | 1 261 | 1 397 | 650 | 1 220 |
| Nettoomsättning | 1 245 | 1 233 | 1 575 | 1 025 | 1 197 | 507 | 1 220 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 443 | 322 | 236 | 200 | 143 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 128 | 1 902 | 1 676 | 1 117 | 1 183 | 724 | 881 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 50 | 40 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 244 | 349 | 301 | 177 | 504 | 152 | 228 |
| Personalkostnader | 883 | 1 553 | 1 374 | 940 | 629 | 508 | 652 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 24 | 0 |
| Rörelseresultat | 117 | −226 | 221 | 144 | 214 | −74 | 339 |
| Finansiella poster | 7 | 2 | 1 | 0 | −1 | 1 | 152 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 1 | 109 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 2 | 1 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | −46 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | – | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 124 | −224 | 222 | 144 | 214 | −73 | 491 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 152 | −55 | −36 | −35 | 64 | −54 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 152 | −55 | −36 | −35 | 64 | −54 |
| Resultat före skatt | 124 | −72 | 167 | 108 | 179 | −9 | 437 |
| Skatt på årets resultat | 29 | 0 | 35 | 23 | 38 | 0 | 62 |
| Årets resultat | 95 | −72 | 132 | 86 | 141 | −9 | 375 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 517 | 448 | 874 | 966 | 704 | 453 | 929 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 300 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 300 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 300 |
| Omsättningstillgångar | 517 | 448 | 874 | 966 | 704 | 452 | 629 |
| Kortfristiga fordringar | 247 | 219 | 58 | 68 | 72 | 179 | 337 |
| Kundfordringar | 195 | 93 | 0 | 7 | 51 | 23 | 295 |
| Övriga fordringar | 51 | 89 | 58 | 61 | 20 | 14 | 43 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 37 | – | – | 0 | 142 | 0 |
| Kassa och bank | 270 | 229 | 816 | 898 | 632 | 274 | 291 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 517 | 448 | 874 | 966 | 704 | 453 | 929 |
| Eget kapital | 210 | 115 | 187 | 325 | 419 | 279 | 557 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 160 | 65 | 137 | 275 | 369 | 229 | 507 |
| Balanserat resultat | 65 | 137 | 5 | 189 | 229 | 237 | 133 |
| Årets resultat | 95 | −72 | 132 | 86 | 141 | −9 | 375 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 152 | 97 | 61 | 26 | 90 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 152 | 97 | 61 | 26 | 90 |
| Kortfristiga skulder | 306 | 333 | 535 | 544 | 224 | 148 | 282 |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | – | – | – | 0 | 3 |
| Skulder till koncernföretag | 100 | 100 | 234 | 234 | 54 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 17 | 67 |
| Övriga skulder | 193 | 223 | 293 | 302 | 162 | 124 | 204 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 270 | 180 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 369 | 229 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 48 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 48 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 46 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KUMMELGATAN 4, 722 10 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2013-10-11
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bedriva utveckling av programvaror på uppdrag av kund eller för försäljning.
Bankgironummer
- 504-0126
- KINGSTINCT AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver utveckling av promgramvaror på uppdrag av kund eller för senare vidareförsäljning. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.