Start › Stockholms län › Sundbyberg
Thunderbear AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 137 | 1 291 | 1 283 | 1 411 | 1 705 | 2 166 | 1 879 | 1 889 | 566 |
| Nettoomsättning | 827 | 1 291 | 1 281 | 1 387 | 1 613 | 2 024 | 1 800 | 1 889 | 556 |
| Övriga rörelseintäkter | 310 | 0 | 2 | 25 | 93 | 142 | 79 | 0 | 10 |
| Rörelsekostnader | 711 | 1 290 | 1 704 | 1 753 | 1 854 | 2 113 | 1 742 | 1 711 | 499 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 357 | 592 | 596 | 649 | 668 | 784 | 554 | 666 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 274 | 370 | 575 | 529 | 499 | 576 | 504 | 439 | 118 |
| Personalkostnader | 0 | 249 | 431 | 392 | 466 | 533 | 465 | 438 | 267 |
| Av- och nedskrivningar | 79 | 79 | 79 | 79 | 220 | 220 | 220 | 168 | 114 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 22 | 104 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 426 | 1 | −422 | −341 | −148 | 53 | 137 | 178 | 67 |
| Finansiella poster | −21 | −31 | −33 | −26 | −3 | −1 | 2 | −5 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 21 | 31 | 33 | 26 | 3 | 1 | −2 | 5 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 405 | −30 | −454 | −367 | −151 | 51 | 138 | 173 | 66 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 36 | 39 | 30 | −36 | −44 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 36 | 14 | 30 | −36 | −44 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 25 | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 405 | −30 | −454 | −331 | −112 | 82 | 103 | 129 | 66 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 18 | 23 | 30 | 15 |
| Årets resultat | 405 | −30 | −454 | −331 | −112 | 63 | 80 | 99 | 52 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 346 | 393 | 326 | 642 | 772 | 669 | 827 | 802 | 589 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 158 | 237 | 316 | 157 | 377 | 597 | 556 | 457 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 158 | 237 | 316 | 157 | 377 | 597 | 556 | 457 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 158 | 237 | 316 | 157 | 377 | 597 | 556 | 457 |
| Omsättningstillgångar | 346 | 235 | 89 | 326 | 615 | 292 | 230 | 245 | 132 |
| Kortfristiga fordringar | −1 | 174 | 11 | 154 | 160 | 148 | 82 | 126 | 129 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 133 | 133 | 133 | 0 | 4 | 63 |
| Övriga fordringar | −2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 78 | 113 | 66 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 173 | 11 | 22 | 26 | 12 | 4 | 9 | 0 |
| Kassa och bank | 347 | 61 | 77 | 172 | 454 | 144 | 148 | 119 | 3 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 346 | 393 | 326 | 642 | 772 | 669 | 827 | 802 | 589 |
| Eget kapital | 26 | 27 | −171 | 31 | 363 | 475 | 437 | 357 | 258 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −24 | −23 | −221 | −19 | 313 | 425 | 387 | 307 | 208 |
| Balanserat resultat | −429 | 7 | 233 | 313 | 425 | 361 | 307 | 208 | 156 |
| Årets resultat | 405 | −30 | −454 | −331 | −112 | 63 | 80 | 99 | 52 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 36 | 75 | 80 | 44 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 36 | 50 | 80 | 44 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 25 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 165 | 241 | 269 | 365 | 298 | 0 | 14 | 245 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 165 | 241 | 269 | 365 | 298 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 14 | 245 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 155 | 124 | 228 | 246 | 75 | 119 | 296 | 155 | 331 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 38 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 36 | 33 | 35 | 36 | 35 | 12 | 17 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | −10 | −61 | −20 | 23 | 44 | 50 |
| Övriga skulder | 142 | 70 | 112 | 180 | 68 | 69 | 224 | 70 | 281 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 19 | 45 | 41 | 32 | 35 | 36 | 24 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | – | 100 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 313 | 425 | 387 | 307 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 228 | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 406 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% därför att försäljningen i restaurangverksamheten har delvis avvecklats och en förändring av verksamheten pågår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%... eftersom verksamheten förändrats och utökats och omfattar idag även restaurangverksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 530 | 530 | 790 | 662 |
| Årets inköp | – | – | – | 395 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 530 | – | 260 | 267 | – |
| Årets avskrivningar | 79 | 79 | 79 | 184 | – |
Om bolaget
- Adress
- KYRKOGATAN 15 LGH 1104, 172 32 SUNDBYBERG
- Registrerat
- 2013-10-01
- Bransch
- Mobil restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget bedriver konsulttjänster inom transportsektorn bestående av fordonsförflyttningar mellan företag, restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 598-7110
- THUNDERBEAR AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-02
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom mobil restaurangverksamhet. Företaget har sitt säte i Sundbyberg
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.