Start › Stockholms län › Stockholm
KOP TAKEL HOLDING AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 2 961 | 0 | 300 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 300 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 961 | – | – |
| Rörelsekostnader | 601 | 962 | 974 | 1 026 |
| Övriga externa kostnader | 382 | 299 | 706 | 729 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 29 |
| Av- och nedskrivningar | 219 | 663 | 268 | 268 |
| Rörelseresultat | −601 | 1 999 | −974 | −726 |
| Finansiella poster | −376 | −286 | −173 | 415 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 391 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 25 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 377 | 286 | 173 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −977 | 1 712 | −1 147 | −310 |
| Resultat före skatt | −977 | 1 712 | −1 147 | −310 |
| Årets resultat | −977 | 1 712 | −1 147 | −310 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 25 805 | 25 961 | 23 966 | 22 601 |
| Anläggningstillgångar | 16 994 | 18 423 | 14 371 | 13 399 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 823 | 10 043 | 10 384 | 10 652 |
| Byggnader och mark | 9 823 | 10 042 | 10 316 | 10 516 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 68 | 136 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 171 | 8 381 | 3 987 | 2 747 |
| Andelar i intresseföretag | 5 041 | 1 856 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 1 856 | 616 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 130 | 6 524 | 2 130 | 2 130 |
| Omsättningstillgångar | 8 811 | 7 538 | 9 595 | 9 202 |
| Kortfristiga fordringar | 8 811 | 7 522 | 9 555 | 8 331 |
| Övriga fordringar | 8 811 | 7 518 | 9 555 | 8 331 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 4 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 16 | 40 | 871 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 25 805 | 25 961 | 23 966 | 22 601 |
| Eget kapital | 22 179 | 23 156 | 21 444 | 22 591 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 22 129 | 23 106 | 21 394 | 22 541 |
| Balanserat resultat | 23 106 | 21 394 | 22 541 | 22 851 |
| Årets resultat | −977 | 1 712 | −1 147 | −310 |
| Långfristiga skulder | 2 900 | 2 500 | 2 500 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 2 900 | 2 500 | 2 500 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 726 | 305 | 22 | 10 |
| Leverantörsskulder | 9 | 26 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 270 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | 10 | 22 | 10 |
| Ställda säkerheter | 2 900 | 2 900 | 1 100 | 1 100 |
| Företagsinteckningar | – | – | 1 100 | 1 100 |
| Fastighetsinteckningar | 2 900 | 2 900 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 041 | 1 856 | 1 856 | 1 856 |
| Årets inköp | 3 184 | 0 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 130 | 2 130 | 2 130 | 2 130 | 2 130 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 856 | 616 | 626 |
| Årets inköp | 1 240 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 9 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 116 | 11 116 | 11 116 | 11 116 | 10 535 |
| Årets inköp | – | – | – | 581 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 293 | 1 073 | 800 | 600 | 400 |
| Årets avskrivningar | 219 | 273 | 200 | 200 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 340 | 340 | 340 | 340 | 340 |
| Ackumulerade avskrivningar | 340 | 340 | 272 | 204 | 136 |
| Årets avskrivningar | 0 | 68 | 68 | 68 | – |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 556943-7337, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-09-27
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva arrangörsverksamhet avseende artist- arrangemang, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Aktiebolaget ska bedriva arrangörsverksamhet avseende artist- arrangemang, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.