Start › Stockholms län › Kungsängen
Sendependa AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 646 | 1 700 | – | – |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 170 | 1 700 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 476 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 579 | 528 | 491 | 527 | 461 | 397 | 388 |
| Övriga externa kostnader | 160 | 104 | 81 | 112 | 106 | 50 | 38 |
| Personalkostnader | 91 | 96 | 82 | 87 | 88 | 88 | 91 |
| Av- och nedskrivningar | 328 | 328 | 328 | 328 | 267 | 259 | 259 |
| Rörelseresultat | −579 | −528 | −491 | 119 | 1 239 | −397 | −388 |
| Finansiella poster | 6 293 | 101 810 | 48 504 | −4 | 215 555 | 2 956 | 400 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 4 859 | – | – | – | – | 2 982 | 426 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 98 443 | 47 627 | 0 | 215 567 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 434 | 3 368 | 877 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 4 | 12 | 26 | 26 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 714 | 101 282 | 48 013 | 115 | 216 795 | 2 559 | 12 |
| Resultat före skatt | 5 714 | 101 282 | 48 013 | 115 | 216 795 | 2 559 | 12 |
| Skatt på årets resultat | 187 | 589 | 79 | 26 | 5 | – | – |
| Årets resultat | 5 527 | 100 693 | 47 934 | 90 | 216 789 | 2 559 | 12 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 35 039 | 154 415 | 53 210 | 5 285 | 220 573 | 4 068 | 1 614 |
| Anläggningstillgångar | 30 320 | 30 648 | 30 976 | 1 304 | 290 | 518 | 897 |
| Materiella anläggningstillgångar | 320 | 648 | 976 | 1 304 | 290 | 518 | 777 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 320 | 648 | 976 | 1 304 | 290 | 518 | 777 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 000 | 30 000 | 30 000 | – | – | 0 | 120 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 120 |
| Andra långfristiga fordringar | 30 000 | 30 000 | 30 000 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 719 | 123 767 | 22 233 | 3 981 | 220 282 | 3 550 | 717 |
| Kortfristiga fordringar | 445 | 3 349 | 899 | 269 | 88 | 92 | 137 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 213 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 441 | 437 | 9 | 50 | 70 | 84 | 129 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 2 912 | 890 | 7 | 18 | 8 | 8 |
| Kassa och bank | 4 274 | 120 418 | 21 334 | 3 712 | 220 194 | 3 458 | 580 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 35 039 | 154 415 | 53 210 | 5 285 | 220 573 | 4 068 | 1 614 |
| Eget kapital | 34 404 | 153 877 | 53 184 | 5 250 | 220 161 | 3 371 | 812 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 34 354 | 153 827 | 53 134 | 5 200 | 220 111 | 3 321 | 762 |
| Balanserat resultat | 28 827 | 53 134 | 5 200 | 5 111 | 3 321 | 762 | 750 |
| Årets resultat | 5 527 | 100 693 | 47 934 | 90 | 216 789 | 2 559 | 12 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 619 | 685 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 619 | 685 |
| Kortfristiga skulder | 635 | 538 | 26 | 35 | 412 | 78 | 116 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 63 | 63 |
| Skatteskulder | 619 | 522 | 10 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 6 | 6 | 6 | 33 | 410 | 13 | 51 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 215 000 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 5 200 | 220 111 | 3 321 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under året inte haft någon konsultverksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under året inte haft någon konsultverksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under året inte haft någon konsultverksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under året dragit ner på konsultverksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året återupptagit konsultverksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 120 | 120 |
| Försäljningar och utrangeringar | 120 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 30 000 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 640 | 1 640 | 1 640 | 1 640 | 1 334 | 1 295 | 1 295 | 1 295 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 1 601 | 39 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 1 295 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 320 | 992 | 664 | 336 | 1 044 | 777 | 518 | 259 |
| Årets avskrivningar | 328 | 328 | 328 | 328 | 267 | 259 | 259 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 0 | 1 036 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- PRÄSTHAGSVÄGEN 18, 196 39 KUNGSÄNGEN
- Registrerat
- 2013-09-26
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom IT samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 515-0727
- Sendependa AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-19
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver IT-konsultverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Sendependa har under året förvärvat 645 aktier den 20 mars 2025 i Little Frabbit AB, org. nr 559174-6119. Sendependa har därefter överlåtit samtliga aktier den 25 april 2025 i Little Frabbit AB, org. nr 559174-6119 till Servando Snabbavveckling AB (org. nr 556703-0548).
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.