Prognosis Equilibrium AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 674 | 3 361 | 2 879 | 2 988 |
| Nettoomsättning | 3 674 | 3 361 | 2 879 | 2 988 |
| Rörelsekostnader | 2 347 | 1 295 | 1 284 | 1 217 |
| Handelsvaror | 257 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 912 | 1 021 | 1 010 | 943 |
| Av- och nedskrivningar | 1 178 | 274 | 274 | 274 |
| Rörelseresultat | 1 327 | 2 067 | 1 595 | 1 771 |
| Finansiella poster | −3 199 | −1 885 | −785 | −857 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 10 | 3 | 46 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 209 | 1 888 | 832 | 857 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 872 | 181 | 810 | 914 |
| Bokslutsdispositioner | 982 | −49 | −203 | −229 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 750 | −49 | −203 | −229 |
| Erhållna koncernbidrag | 232 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −890 | 132 | 607 | 685 |
| Skatt på årets resultat | 6 | 30 | 126 | 148 |
| Årets resultat | −896 | 102 | 481 | 537 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 79 962 | 54 413 | 50 929 | 50 859 |
| Anläggningstillgångar | 79 261 | 46 239 | 46 422 | 50 496 |
| Materiella anläggningstillgångar | 79 261 | 15 935 | 16 119 | 16 392 |
| Byggnader och mark | 75 857 | 15 845 | 16 119 | 16 392 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 68 | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 3 335 | 90 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 30 303 | 30 303 | 34 103 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 30 303 | 30 303 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 0 | 3 800 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 30 303 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 701 | 8 174 | 4 507 | 364 |
| Kortfristiga fordringar | 473 | 2 686 | 4 506 | 230 |
| Kundfordringar | 7 | 0 | 930 | 3 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 3 000 | 0 |
| Övriga fordringar | 261 | 2 535 | 553 | 202 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 205 | 152 | 22 | 25 |
| Kassa och bank | 229 | 5 487 | 0 | 134 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 79 962 | 54 413 | 50 929 | 50 859 |
| Eget kapital | 20 661 | 3 121 | 3 019 | 2 538 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 20 561 | 3 021 | 2 919 | 2 438 |
| Balanserat resultat | 21 457 | 2 919 | 2 438 | 1 901 |
| Årets resultat | −896 | 102 | 481 | 537 |
| Obeskattade reserver | 0 | 750 | 701 | 498 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 750 | 701 | 498 |
| Långfristiga skulder | 57 633 | 48 576 | 0 | 45 600 |
| Skulder till kreditinstitut | 47 782 | 47 775 | 0 | 45 600 |
| Skulder till koncernföretag | 9 850 | 801 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 668 | 1 966 | 47 208 | 2 224 |
| Skulder till kreditinstitut | 728 | 980 | 45 200 | 1 200 |
| Leverantörsskulder | 75 | 41 | 71 | 60 |
| Skatteskulder | 17 | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 130 | 979 | 133 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 849 | 814 | 958 | 831 |
| Ställda säkerheter | 49 000 | 49 000 | 48 000 | 48 000 |
| Fastighetsinteckningar | 49 000 | 49 000 | 48 000 | 48 000 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har samtliga bolagets aktier avyttrats till en ny ägare.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Logado Kävlinge AB för räkenskapsåret 2022-07-01 - 2023-06-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Logado Kävlinge AB s finansiella ställning per den 2023-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Logado Kävlinge AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under det nya räkenskapsåret har bolaget bytt ägare, samt bytt affärsbank genom upptagande av nytt fastighetslån. I samband med detta har även ansökts om ytterligare fastighetsinteckning uppgående till 1 000 000 kr.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Logado Kävlinge ABs finansiella ställning per den 2022-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Logado Kävlinge AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 30 303 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 800 | 0 |
| Årets inköp | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 800 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 3 800 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 79 479 | 18 306 | 18 306 | 18 306 | 17 745 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 560 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 622 | 2 461 | 2 187 | 1 913 | 1 640 |
| Årets avskrivningar | 1 161 | 274 | 274 | 274 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 30 303 | 30 303 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 30 303 | – |
| Omklassificeringar | −30 303 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 85 | 0 |
| Årets inköp | 85 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 17 | 0 |
| Årets avskrivningar | 17 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 335 | 90 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- Box 5298, 200 72 MALMÖ
- Registrerat
- 2013-09-24
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, administration, finans och juridik, förvaltning av fast och lös egendom, samt därmed jämställbar verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Kävlinge
- Revision
- Ja (2024-12-27)
- Årsstämma
- 2024-12-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget förvaltar en fastighet i Kävlinge. Företaget har sitt säte i Kävlinge .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året fusionerats med sitt tidigare moderbolag. För närvarande pågår en omfattande renovering av lokalerna då nuvarande hyresgäst ska förhyra hela ytan. Detta förväntas vara helt färdigställt 2025-01-31.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.