Start › Stockholms län › Täby
Agile Value AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 86 | 240 | 869 | 706 | 1 345 | 704 | 558 | 201 | 218 | 57 |
| Nettoomsättning | 72 | 240 | 869 | 706 | 1 345 | 623 | 558 | 201 | 218 | 57 |
| Övriga rörelseintäkter | 14 | – | – | – | 0 | 82 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 198 | 372 | 666 | 850 | 1 002 | 511 | 686 | 76 | 114 | 82 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 13 | 31 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 116 | 183 | 193 | 155 | 168 | 141 | 145 | 59 | 114 | 66 |
| Personalkostnader | 27 | 134 | 364 | 586 | 704 | 357 | 510 | 14 | 1 | 16 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 55 | 109 | 109 | 131 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −112 | −132 | 203 | −143 | 342 | 193 | −128 | 124 | 104 | −25 |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 1 | −4 | −2 | −1 | 0 | 0 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −111 | −132 | 204 | −147 | 340 | 193 | −128 | 124 | 104 | −26 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 46 | −46 | 87 | −87 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 46 | −46 | 87 | −87 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −111 | −86 | 158 | −60 | 253 | 193 | −128 | 124 | 104 | −26 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 28 | 0 | 52 | 16 | 0 | 27 | 21 | 0 |
| Årets resultat | −111 | −86 | 129 | −60 | 200 | 176 | −128 | 97 | 83 | −26 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 340 | 456 | 968 | 754 | 986 | 404 | 226 | 306 | 241 | 252 |
| Anläggningstillgångar | 196 | 251 | 306 | 416 | 525 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 196 | 251 | 306 | 415 | 524 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 196 | 251 | 306 | 415 | 524 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 144 | 205 | 663 | 338 | 461 | 404 | 226 | 306 | 241 | 252 |
| Kortfristiga fordringar | 81 | 151 | 169 | 116 | 53 | 0 | 0 | 25 | 1 | 1 |
| Kundfordringar | 69 | 69 | 110 | 11 | – | 0 | 0 | 25 | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | 62 | 55 | 96 | 53 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 11 | 20 | 4 | 9 | – | – | – | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 63 | 54 | 494 | 223 | 409 | 404 | 226 | 281 | 241 | 251 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 340 | 456 | 968 | 754 | 986 | 277 | 226 | 306 | 241 | 252 |
| Eget kapital | 294 | 390 | 676 | 547 | 307 | −21 | −70 | 147 | 119 | 36 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 244 | 340 | 626 | 497 | 257 | −71 | −120 | 97 | 69 | −14 |
| Balanserat resultat | 355 | 426 | 497 | 557 | 56 | −248 | 7 | 1 | −14 | 11 |
| Årets resultat | −111 | −86 | 129 | −60 | 200 | 176 | −128 | 97 | 83 | −26 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 46 | 0 | 87 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 46 | 0 | 87 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 46 | 65 | 246 | 207 | 592 | 298 | 296 | 158 | 123 | 216 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 13 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 28 | 53 | 53 | 21 | 50 | 76 | 47 | 25 |
| Övriga skulder | 46 | 65 | 204 | 155 | 540 | 272 | 241 | 78 | 71 | 186 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 0 | – | 90 | 68 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 497 | 257 | −71 | −120 | 97 | 69 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 15 | 100 | – | 300 | – | – | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 300 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga mindre aktivitet i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga mindre verksamhet i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga lägre aktivitet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%, pga. högre aktivitet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
VI har utökat samarbete med fler partners och fått nya kunder vilket har lett till ökad omsättning. Vidare har vi utbildat oss och därmed också höjt arvodena.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 655 | 655 | 655 | 655 | 655 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 655 |
| Ackumulerade avskrivningar | 458 | 404 | 349 | 240 | 131 |
| Årets avskrivningar | 55 | 55 | 109 | 109 | 131 |
Om bolaget
- Adress
- BOULEVARDEN 21, 183 74 TÄBY
- Registrerat
- 2013-09-20
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom ledarskap, IT eller service.
Bankgironummer
- 458-3977
- Agile Value AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-17
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget levererar konsulttjänster inom programvaruutveckling och ledarskap. Bolaget har sitt säte i Täby, Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.