Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Kode

AB LH adding value

556943-0787AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
434 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
385 tkr
Årets resultat 2025
229 tkr
Eget kapital 2025
679 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20232023: 0,7 %0,7 %20222022: 0,7 %0,7 %20212021: 0,7 %0,7 %20202020: 0,8 %0,8 %20192019: 0,8 %0,8 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 434003442
Nettoomsättning 434–03442
Rörelsekostnader 5417111219
Övriga externa kostnader 5417111219
Rörelseresultat 380−17−112223
Finansiella poster 5263−4614
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 5264414
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 00–––
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar ––0500
Räntekostnader och liknande resultatposter –0000
Resultat efter finansiella poster 3859−8−2436
Bokslutsdispositioner −960931−9
Förändring av periodiseringsfonder −960931−9
Resultat före skatt 28992727
Skatt på årets resultat 592026
Årets resultat 22971522

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 1 033647593637656
Anläggningstillgångar 642634582609587
Finansiella anläggningstillgångar 642634582609587
Andelar i intresseföretag 578578543503525
Andra långfristiga värdepappersinnehav 64563910662
Omsättningstillgångar 39112112870
Kortfristiga fordringar 32304042
Kundfordringar –––042
Övriga fordringar 304––
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 320––––
Kassa och bank 681272828
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 033647593637656
Eget kapital 679450443442437
Bundet eget kapital 5050505050
Aktiekapital 5050505050
Fritt eget kapital 629400393392387
Balanserat resultat 400393392387365
Årets resultat 22971522
Obeskattade reserver 96–0940
Periodiseringsfonder 96–0940
Kortfristiga skulder 257197150186179
Skatteskulder 612076
Övriga skulder 181180140169163
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1515101010

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 628628593553525442
Årets inköp 035402983–
Ackumulerade nedskrivningar 5050505000
Årets nedskrivningar –00500–

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 64563910662122
Årets inköp 817043––
Försäljningar och utrangeringar –067059–
Återförda nedskrivningar –170430–

Om bolaget

Adress
EKÅS 180, 442 98 KODE
Registrerat
2013-09-20
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva värdeskapande konsulttjänst och kompetens för verkstadsindustri, jordbruk, hästnäring, entreprenad och logistik för att tillföra effektiviseringar, kvalitetsförbättringar, resultatförbättringar, teknisk utveckling och kundtillfredställelse. Arbeta som styrelseledamot gällande dessa kompetenser. Investera inom utvaldaföretag/verksamheter för ett aktivt värdeskapande. Föreläsa på seminarier och utbildningar om egna värdeskapande erfarenheter.

Bankgironummer

444-4741
AB LH Adding Value
kontrollerat 2026-10-11

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Kode
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-26
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Företaget har sitt säte i Kode .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna
20238 kB Öppna
20228 kB Öppna