Start › Västra Götalands län › Uddevalla
Sunningens Holding AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 13 | 11 | 4 | 6 | 3 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 13 | 11 | 4 | 6 | 3 | 4 |
| Rörelseresultat | −13 | −11 | −4 | −6 | −3 | −4 |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 656 | 317 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 3 697 | 379 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 41 | 62 |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | −8 | −1 | −6 | 3 653 | 313 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 65 | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 65 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −13 | 56 | −1 | −6 | 3 653 | 313 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 50 |
| Årets resultat | −13 | 56 | −1 | −6 | 3 653 | 264 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 292 | 3 130 | 4 065 | 2 954 | 4 160 | 3 474 |
| Anläggningstillgångar | 3 275 | 3 000 | 3 544 | 1 931 | 50 | 2 256 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 275 | 3 000 | 3 544 | 1 931 | 50 | 2 256 |
| Andelar i koncernföretag | 500 | 500 | 500 | 50 | 50 | 2 256 |
| Andelar i intresseföretag | 25 | 25 | 13 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 434 | 159 | 1 931 | 1 881 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 2 317 | 2 317 | 1 100 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 17 | 130 | 522 | 1 023 | 4 110 | 1 217 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 126 | 124 | 117 | 1 258 | 1 215 |
| Övriga fordringar | 0 | 126 | 124 | 117 | 1 258 | 1 215 |
| Kassa och bank | 17 | 3 | 398 | 906 | 2 853 | 2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 292 | 3 130 | 4 065 | 2 954 | 4 160 | 3 474 |
| Eget kapital | 2 496 | 2 509 | 2 453 | 2 954 | 3 960 | 507 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 446 | 2 459 | 2 403 | 2 904 | 3 910 | 457 |
| Balanserat resultat | 2 459 | 2 403 | 2 404 | 2 910 | 257 | 194 |
| Årets resultat | −13 | 56 | −1 | −6 | 3 653 | 264 |
| Långfristiga skulder | 796 | 621 | 1 613 | – | 0 | 2 759 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 2 759 |
| Skulder till koncernföretag | 796 | 621 | 1 613 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | 0 | 200 | 208 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 78 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 200 | 130 |
| Eventualförpliktelser | – | – | – | – | 0 | 1 450 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 500 | 1 000 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 910 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 13 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 13 | 13 | 0 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 500 | 50 | 50 | 2 256 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 259 | 159 | 1 931 | 1 881 | 0 |
| Årets inköp | 100 | 0 | 500 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 772 | 450 | 0 | – |
| Omklassificeringar | – | – | 0 | 1 881 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SKOGSLIDEN 13, 451 77 UDDEVALLA
- Registrerat
- 2013-09-18
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska äga andelar i fastighetsförvaltande bolag jämte därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västra Götalands län, Uddevalla kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Verksamheten för bolaget består i att äga och förvalta aktier. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Dahlfast AB, 556996-0486, med säte i Uddevalla. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Uddevalla kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Dahlfast AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Verksamheten för bolaget består i att äga och förvalta aktier. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Dahlfast AB, 556996-0486, med säte i Uddevalla. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Uddevalla kommun .
-
Dahlfast AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Verksamheten för bolaget består i att äga och förvalta aktier. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Dahlfast AB, 556996-0486, med säte i Uddevalla. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Uddevalla kommun .
-
Dahlfast AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Verksamheten för bolaget består i att äga och förvalta aktier. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Dahlfast AB, 556996-0486, med säte i Uddevalla. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Uddevalla kommun .
-
Dahlfast AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Verksamheten för bolaget består i att äga och förvalta aktier. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Dahlfast AB, 556996-0486, med säte i Uddevalla. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Uddevalla kommun .
-
Dahlfast AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Verksamheten för bolaget består i att äga och förvalta aktier. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Dahlfast AB, 556996-0486, med säte i Uddevalla. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Uddevalla kommun .