Start › Gävleborgs län › Gävle
BetongKontroll Sverige AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 605 | 1 604 | 1 410 | 668 | 229 |
| Nettoomsättning | 1 547 | 1 604 | 1 410 | 594 | 229 |
| Övriga rörelseintäkter | 58 | – | 0 | 75 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 278 | 1 122 | 1 030 | 454 | 273 |
| Råvaror och förnödenheter | 7 | 53 | 19 | 8 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 296 | 284 | 228 | 352 | 232 |
| Personalkostnader | 882 | 775 | 773 | 83 | 22 |
| Av- och nedskrivningar | 93 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Rörelseresultat | 327 | 482 | 381 | 214 | −43 |
| Finansiella poster | −34 | −20 | −18 | 8 | −21 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −40 | 11 | 0 | 1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 31 | 31 | 19 | −8 | 21 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 25 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 294 | 462 | 362 | 223 | −65 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 53 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 38 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 15 |
| Resultat före skatt | 294 | 462 | 362 | 223 | −12 |
| Skatt på årets resultat | 66 | 103 | 87 | 45 | 3 |
| Årets resultat | 228 | 358 | 275 | 177 | −15 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 216 | 725 | 647 | 520 | 281 |
| Anläggningstillgångar | 796 | 65 | 145 | 174 | 167 |
| Materiella anläggningstillgångar | 746 | 10 | 20 | 30 | 40 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 746 | 10 | 20 | 30 | 40 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 56 | 125 | 144 | 126 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 50 | 56 | 125 | 144 | 126 |
| Omsättningstillgångar | 420 | 659 | 502 | 346 | 114 |
| Kortfristiga fordringar | 191 | 314 | 151 | 185 | 100 |
| Kundfordringar | 117 | 226 | 113 | 84 | 32 |
| Övriga fordringar | 66 | 70 | 0 | 56 | 15 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 17 | 37 | 46 | 53 |
| Kassa och bank | 229 | 345 | 352 | 161 | 15 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 216 | 725 | 647 | 520 | 281 |
| Eget kapital | 337 | 409 | 325 | 313 | 136 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 287 | 359 | 275 | 263 | 86 |
| Balanserat resultat | 59 | 0 | 0 | 86 | 100 |
| Årets resultat | 228 | 358 | 275 | 177 | −15 |
| Långfristiga skulder | 632 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 632 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 248 | 316 | 322 | 207 | 145 |
| Skulder till kreditinstitut | 64 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 50 | 13 | 31 | 14 |
| Skatteskulder | 53 | 120 | 80 | 45 | 0 |
| Övriga skulder | 116 | 134 | 216 | 118 | 123 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14 | 13 | 13 | 13 | 8 |
| Äganderättsförbehåll | 746 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 280 | 300 | 275 | 263 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 263 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2021-11-01 | 2021-10-31 | 2020-11-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 112 | 148 | 157 | 157 | 157 | 157 | 147 | 62 |
| Årets inköp | 50 | 0 | – | – | 10 | – | 85 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 86 | 39 | 0 | – | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | 0 | 30 | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 62 | 93 | 62 | 13 | 13 | 21 | 21 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 31 | 49 | – | 0 | – | 21 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2021-11-01 | 2021-10-31 | 2020-11-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 880 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 |
| Årets inköp | 829 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 134 | 41 | 31 | 21 | 21 | 11 | 11 | 0 |
| Årets avskrivningar | 93 | 10 | 10 | – | 10 | – | 10 | – |
Om bolaget
- Adress
- OPPALAVÄGEN 19, 805 97 GÄVLE
- Registrerat
- 2013-09-18
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall utföra inspektion, besiktning och tillståndsbedömning av konstruktioner och infrastruktur, bedriva byggentreprenad och försäljning av byggmaterial samt äga och förvalta fast egendom och värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 500-6309
- Betongkontroll Sverige AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Gävle.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-28
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget utför inspektion, besiktning och tillståndsbedömning av konstruktioner och infrastruktur.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.