Start › Stockholms län › STOCKHOLM
OXO Förvaltning AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 253 | 1 216 | 1 252 | 1 357 | 1 392 | 1 487 | 1 459 | 1 519 |
| Nettoomsättning | 1 253 | 1 215 | 1 241 | 1 104 | 1 384 | 1 487 | 1 459 | 1 519 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 12 | 253 | 9 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 654 | 1 552 | 1 677 | 1 472 | 3 147 | 1 560 | 1 636 | 1 317 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 1 | 154 | 12 | 26 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 611 | 524 | 720 | 693 | 601 | 569 | 635 | 559 |
| Personalkostnader | 1 043 | 1 027 | 957 | 778 | 786 | 724 | 726 | 549 |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 1 | 0 | 0 | 60 | 256 | 249 | 189 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 1 546 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −401 | −335 | −424 | −115 | −1 755 | −73 | −177 | 202 |
| Finansiella poster | 2 846 | 2 308 | 10 083 | 3 377 | 6 454 | 1 744 | 6 402 | 24 208 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 4 927 | −45 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 507 | 999 | 616 | 2 076 | 46 | 1 718 | 6 425 | 24 305 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 2 117 | 6 463 | 9 395 | 1 030 | 316 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 293 | 583 | 72 | 271 | 1 166 | 71 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 70 | 5 737 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 23 | 98 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 445 | 1 972 | 9 659 | 3 262 | 4 699 | 1 671 | 6 226 | 24 410 |
| Bokslutsdispositioner | −362 | −397 | −1 386 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −362 | −397 | −1 386 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 084 | 1 576 | 8 272 | 3 262 | 4 699 | 1 671 | 6 226 | 24 410 |
| Skatt på årets resultat | 224 | 245 | 857 | 149 | – | – | 0 | 24 |
| Årets resultat | 1 860 | 1 331 | 7 416 | 3 114 | 4 699 | 1 671 | 6 226 | 24 386 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 64 754 | 63 236 | 61 781 | 52 379 | 50 175 | 45 766 | 45 024 | 44 713 |
| Anläggningstillgångar | 59 669 | 52 022 | 53 716 | 39 236 | 31 185 | 19 393 | 18 508 | 17 327 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 | 4 | 5 | 0 | 120 | 4 712 | 4 815 | 4 764 |
| Byggnader och mark | – | – | – | – | 0 | 4 532 | 4 575 | 4 764 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 3 | 4 | 5 | 0 | 120 | 180 | 240 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 59 666 | 52 018 | 53 711 | 39 236 | 31 065 | 14 680 | 13 692 | 12 563 |
| Andelar i intresseföretag | 2 531 | 2 376 | 2 355 | 962 | 187 | 158 | 90 | 74 |
| Fordringar hos intresseföretag | 28 379 | 19 782 | 19 230 | 15 246 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 19 725 | 19 891 | 25 080 | 19 507 | 19 463 | 14 523 | 13 602 | 12 490 |
| Andra långfristiga fordringar | 9 031 | 9 969 | 7 047 | 3 521 | 11 415 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 084 | 11 214 | 8 065 | 13 143 | 18 990 | 26 374 | 26 516 | 27 386 |
| Kortfristiga fordringar | 3 379 | 5 051 | 4 404 | 4 815 | 9 434 | 4 165 | 8 010 | 22 727 |
| Kundfordringar | 396 | 3 | 2 | 4 | 8 | 0 | 278 | 289 |
| Fordringar hos intresseföretag | 729 | 2 048 | 766 | 1 171 | 4 171 | 4 050 | 7 614 | 215 |
| Övriga fordringar | 2 146 | 2 879 | 3 491 | 3 280 | 65 | 64 | 59 | 22 139 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 108 | 122 | 146 | 360 | 65 | 52 | 58 | 83 |
| Kortfristiga placeringar | 1 294 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 294 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 411 | 6 163 | 3 660 | 8 328 | 9 556 | 22 208 | 18 507 | 4 659 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 64 754 | 63 236 | 61 781 | 52 379 | 50 175 | 45 766 | 45 024 | 44 713 |
| Eget kapital | 61 272 | 59 846 | 58 911 | 51 690 | 49 776 | 45 441 | 44 012 | 37 996 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 61 222 | 59 796 | 58 861 | 51 640 | 49 726 | 45 391 | 43 962 | 37 946 |
| Balanserat resultat | 59 362 | 58 465 | 51 445 | 48 526 | 45 027 | 43 720 | 37 736 | 13 560 |
| Årets resultat | 1 860 | 1 331 | 7 416 | 3 114 | 4 699 | 1 671 | 6 226 | 24 386 |
| Obeskattade reserver | 2 144 | 1 783 | 1 386 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 2 144 | 1 783 | 1 386 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 422 | – | – | – | – | 0 | 460 | 621 |
| Övriga skulder | 422 | – | – | – | – | 0 | 460 | 621 |
| Kortfristiga skulder | 915 | 1 607 | 1 484 | 689 | 398 | 325 | 552 | 6 096 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | 0 | 222 | 365 | 361 |
| Leverantörsskulder | 30 | 6 | 14 | 13 | 4 | – | – | – |
| Skatteskulder | 425 | 1 035 | 943 | 105 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 124 | 201 | 165 | 183 | 126 | 81 | 149 | 372 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 335 | 365 | 362 | 388 | 268 | 0 | 16 | 68 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 000 | 364 | – | 195 | 1 000 | 264 | 242 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 1 000 | 364 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 51 640 | 49 726 | 45 391 | 43 962 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för OXO Förvaltning AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av OXO Förvaltning ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till OXO Förvaltning AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för OXO Förvaltning AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av OXO Förvaltning ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till OXO Förvaltning AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för OXO Förvaltning AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av OXO Förvaltning ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till OXO Förvaltning AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 531 | 2 376 | 2 355 | 962 | 187 | 158 | 90 |
| Årets inköp | 155 | 0 | – | 0 | 29 | 115 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 47 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 101 | 9 969 | 7 047 | 3 521 | 11 415 | 11 415 |
| Årets inköp | 2 770 | 6 594 | 3 613 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 875 | 3 613 | 88 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 70 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 70 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 462 | 25 628 | 25 080 | 19 507 | 19 463 | 14 523 | 13 602 | 13 602 | 12 490 | 12 490 |
| Årets inköp | 4 228 | 549 | 6 173 | 1 788 | 5 735 | 920 | – | 1 112 | – | 10 435 |
| Försäljningar och utrangeringar | 4 395 | 0 | 601 | 1 744 | 795 | – | – | 0 | – | 17 |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – | 2 072 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 5 737 | 5 737 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 5 737 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 5 106 | 4 953 | 4 953 | 4 953 | 4 953 | 0 |
| Årets inköp | – | 154 | – | 0 | – | 4 953 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 5 106 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 574 | 377 | 377 | 189 | 189 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 196 | – | 189 | – | 189 | – |
| Återförda avskrivningar | 574 | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 | 5 | 5 | 0 | 300 | 300 | 300 | 300 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 5 | – | – | 0 | – | 300 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 300 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 | 1 | 0 | 0 | 180 | 120 | 60 | 60 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 1 | 1 | 0 | – | 60 | 60 | – | 60 | – | 0 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 180 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- JCM 458E BILLO, 106 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-09-18
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet, förmedling och uthyrning av lokaler samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 597-7244
- OXO FÖRVALTNING AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-05-25)
- Årsstämma
- 2026-05-25
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholms län, Stockholms kommun bedriver förvaltning av fastigheter, kapitalförvaltning och investeringar i intresseföretag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.