Start › Västra Götalands län › Stenungsund
Ingemars teknik AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 707 | 232 | 404 | 415 |
| Nettoomsättning | 707 | 232 | 404 | 415 |
| Rörelsekostnader | 324 | 314 | 550 | 95 |
| Övriga externa kostnader | 36 | 30 | 392 | 87 |
| Personalkostnader | 54 | 50 | 60 | 8 |
| Av- och nedskrivningar | 233 | 233 | 97 | 0 |
| Rörelseresultat | 383 | −82 | −146 | 320 |
| Finansiella poster | 1 | 3 | 1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −1 | −3 | −1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 384 | −79 | −144 | 320 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 240 | 139 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 240 | 139 |
| Resultat före skatt | 384 | −79 | 96 | 459 |
| Skatt på årets resultat | 62 | – | 22 | 0 |
| Årets resultat | 322 | −79 | 74 | 459 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 326 | 1 987 | 2 262 | 2 144 |
| Anläggningstillgångar | 1 036 | 1 269 | 1 503 | 950 |
| Materiella anläggningstillgångar | 86 | 319 | 553 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 86 | 319 | 553 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 950 | 950 | 950 | 950 |
| Andra långfristiga fordringar | 950 | 950 | 950 | 950 |
| Omsättningstillgångar | 1 290 | 717 | 759 | 1 194 |
| Kortfristiga fordringar | 276 | 438 | 470 | 304 |
| Kundfordringar | −77 | −8 | 152 | −32 |
| Övriga fordringar | 353 | 446 | 318 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 0 | 333 |
| Kassa och bank | 1 014 | 280 | 289 | 890 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 326 | 1 987 | 2 262 | 2 144 |
| Eget kapital | 1 869 | 1 797 | 2 104 | 1 990 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 819 | 1 747 | 2 054 | 1 940 |
| Balanserat resultat | 1 497 | 1 826 | 1 980 | 1 481 |
| Årets resultat | 322 | −79 | 74 | 459 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 0 | 240 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 0 | 240 |
| Kortfristiga skulder | 457 | 189 | 157 | −86 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 0 | −181 |
| Övriga skulder | 458 | 190 | 158 | 95 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | −1 | −1 | −1 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 250 | 250 | 250 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 250 | 250 | 250 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 40 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget håller på att minska sin aktivitet, eftersom jag fyller 80 år under 2026. Det är troligt att verksamheten under 2026 kommer att bli ännu mer begränsad.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets omsättning har minskat under 2023 och 2024 Beror på en svår marknadssituation.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 950 | 950 | 950 | 950 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 86 | 319 | 553 |
| Årets inköp | – | – | 553 |
| Försäljningar och utrangeringar | 233 | 233 | – |
Om bolaget
- Adress
- PARKERS GÅRD 35, 444 41 STENUNGSUND
- Registrerat
- 2013-09-09
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom processteknik och processäkerhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 452-4070
- Ingemars Teknik AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget arbetar på konsultbasis mot petrokemiska företag och engineeringföretag i Stenungsund. Arbetsområdet är i första hand processäkerhet och processteknik. Företaget har sitt säte i Stenungsund.
Väsentliga händelser
Företaget håller på att minska sin aktivitet, eftersom jag fyller 80 år under 2026. Det är troligt att verksamheten under 2026 kommer att bli ännu mer begränsad.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.