Start › Stockholms län › Stockholm
MEM II AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 703 | 462 | 450 | 387 | 929 | 1 105 | 284 |
| Nettoomsättning | 703 | 462 | 450 | 387 | 929 | 1 105 | 284 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 175 | 78 | 57 | 45 | 68 | 34 | 71 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 134 | 78 | 50 | 37 | 62 | 31 | 52 |
| Personalkostnader | 41 | 0 | 7 | 8 | 6 | 3 | 2 |
| Rörelseresultat | 528 | 384 | 393 | 342 | 861 | 1 071 | 213 |
| Finansiella poster | 0 | 3 | −1 | −2 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 528 | 387 | 392 | 340 | 861 | 1 071 | 213 |
| Bokslutsdispositioner | −133 | −97 | −98 | −86 | 0 | 63 | −53 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −133 | −97 | −98 | −86 | 0 | 63 | −53 |
| Resultat före skatt | 395 | 290 | 294 | 254 | 861 | 1 134 | 160 |
| Skatt på årets resultat | 83 | 60 | 61 | 53 | 178 | 243 | 34 |
| Årets resultat | 312 | 229 | 233 | 201 | 683 | 891 | 126 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 298 | 792 | 645 | 601 | 1 338 | 1 483 | 368 |
| Anläggningstillgångar | 401 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 401 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 401 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 897 | 792 | 645 | 601 | 1 338 | 1 483 | 368 |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 102 | 155 | 145 | 4 | 0 | 1 |
| Kundfordringar | 3 | 83 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 23 | 19 | 155 | 145 | 4 | 0 | 1 |
| Kassa och bank | 871 | 690 | 490 | 456 | 1 334 | 1 483 | 367 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 298 | 792 | 645 | 601 | 1 338 | 1 483 | 368 |
| Eget kapital | 680 | 367 | 342 | 305 | 734 | 942 | 219 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 630 | 317 | 292 | 255 | 684 | 892 | 169 |
| Balanserat resultat | 317 | 88 | 59 | 54 | 1 | 1 | 18 |
| Årets resultat | 312 | 229 | 233 | 201 | 683 | 891 | 151 |
| Obeskattade reserver | 414 | 281 | 184 | 86 | – | 0 | 63 |
| Periodiseringsfonder | 414 | 281 | 184 | 86 | – | 0 | 63 |
| Kortfristiga skulder | 205 | 144 | 119 | 211 | 605 | 541 | 86 |
| Leverantörsskulder | 0 | 15 | 12 | – | 0 | 3 | 0 |
| Skatteskulder | 47 | 24 | 0 | 122 | 379 | 265 | 37 |
| Övriga skulder | 158 | 106 | 107 | 90 | 226 | 273 | 49 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 530 | – | 204 | 196 | 630 | 891 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 684 | 892 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat i jämförelse med föregående räkenskapsår, vilket främst förklaras av att bolaget har tagit på sig fler uppdrag under året och därmed ökat sin försäljningsvolym.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen är lägre än föregående räkenskapsår pga. att företaget har tagit sig an färre uppdrag i jämförelse med tidigare räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 401 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 401 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- VATTUGATAN 13 LGH 1701, 111 52 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-09-04
- Bransch
- Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva sjukvård, undervisning och föreläsning inom sjukvård, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 449-5859
- MEM II AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver uthyrning av personal samt undervisning och föreläsning inom sjukvård. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.