Start › Uppsala län › Uppsala
JOST IT-Konsult AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 896 | 674 | 0 | 735 | 50 | 1 238 | 937 | 1 157 | 183 |
| Nettoomsättning | 896 | 674 | 0 | 675 | 50 | 1 233 | 937 | 1 070 | 154 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 60 | – | 4 | 0 | 87 | 29 |
| Rörelsekostnader | 898 | 674 | 20 | 39 | 77 | 718 | 652 | 676 | 188 |
| Råvaror och förnödenheter | 868 | 658 | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 34 | 145 |
| Övriga externa kostnader | 30 | 16 | 20 | 39 | 46 | 50 | 88 | 84 | 42 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 2 | 639 | 564 | 557 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 30 | 30 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | 0 | −20 | 697 | −27 | 519 | 285 | 481 | −5 |
| Finansiella poster | 150 | 2 017 | 297 | 0 | −1 | −3 | −1 | 140 | 138 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 125 | 2 018 | 300 | – | – | – | 0 | 140 | 140 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 25 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 3 | 1 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 148 | 2 018 | 276 | 697 | −29 | 516 | 285 | 621 | 133 |
| Bokslutsdispositioner | 22 | – | 0 | −163 | 31 | −130 | −71 | 0 | 86 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 22 | – | 0 | −163 | 31 | −130 | −71 | 0 | 86 |
| Resultat före skatt | 170 | 2 018 | 276 | 534 | 2 | 386 | 213 | 621 | 219 |
| Skatt på årets resultat | 11 | 1 | 0 | 111 | 2 | 84 | 46 | 106 | 18 |
| Årets resultat | 159 | 2 017 | 276 | 423 | 0 | 302 | 168 | 515 | 201 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 900 | 2 632 | 793 | 916 | 355 | 1 018 | 791 | 848 | 302 |
| Anläggningstillgångar | 1 574 | 18 | 25 | 25 | 115 | 145 | 25 | 25 | 25 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 90 | 120 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 90 | 120 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 574 | 18 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Andelar i intresseföretag | 15 | 18 | 25 | 25 | 25 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 559 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 327 | 2 615 | 768 | 891 | 240 | 873 | 766 | 823 | 277 |
| Kortfristiga fordringar | 491 | 1 700 | 301 | 803 | 41 | 721 | 207 | 140 | 224 |
| Kundfordringar | 427 | 52 | 0 | 150 | 0 | 721 | – | 0 | 23 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 1 000 | 300 | – | – | – | 179 | 140 | 140 |
| Övriga fordringar | 65 | 632 | 1 | 2 | 41 | 0 | 28 | 0 | 61 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 16 | 0 | 650 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 835 | 915 | 467 | 88 | 200 | 152 | 559 | 683 | 53 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 900 | 2 632 | 793 | 916 | 355 | 1 018 | 791 | 848 | 302 |
| Eget kapital | 2 088 | 2 139 | 327 | 519 | 96 | 396 | 254 | 586 | 271 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 038 | 2 089 | 277 | 469 | 46 | 346 | 204 | 536 | 221 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 880 | 73 | 0 | 46 | 46 | 44 | 36 | 21 | 20 |
| Årets resultat | 159 | 2 017 | 276 | 423 | 0 | 302 | 168 | 515 | 201 |
| Obeskattade reserver | 311 | 333 | 333 | 333 | 170 | 201 | 71 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 311 | 333 | 333 | 333 | 170 | 201 | 71 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 501 | 159 | 133 | 63 | 89 | 421 | 466 | 262 | 31 |
| Leverantörsskulder | 358 | 52 | 4 | 3 | 15 | 54 | 58 | 2 | 0 |
| Skatteskulder | 12 | 1 | 23 | 47 | 2 | 4 | 135 | 124 | 18 |
| Övriga skulder | 120 | 97 | 97 | 3 | 63 | 351 | 249 | 112 | 3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 9 | 12 | 24 | 24 | 10 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | – | 150 | 150 | 0 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | – | 150 | 150 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 204 | 469 | – | 300 | 160 | 500 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 322 | 210 | 204 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 469 | 46 | 346 | 204 | 536 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
All intäktsgenererande verksamhet har flyttats till intresseföretag.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
All intäktsgenererande verksamhet har flyttats till intresseföretag.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har vid datum för avgivande av årsredovisningen i finansiellt hänseende ej påverkats väsentligt av den pågående Covid-19-pandemin. Med hänsyn till den rådande osäkerheten är dock effekterna från smittan, såväl som de åtgärder som vidtas för att begränsa denna, under det kommande räkenskapsåret svåra att uppskatta, och bolaget kan i dagsläget inte bedöma om väsentliga effekter kan komma att uppstå under räkenskapsåret 2020.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 | 18 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 | 8 | – | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 150 | 150 |
| Årets inköp | −150 | – | 150 |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 60 | 30 |
| Årets avskrivningar | – | 30 | 30 |
| Återförda avskrivningar | 60 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKOMAKARGATAN 6 AA, 754 34 UPPSALA
- Registrerat
- 2013-08-29
- Bransch
- Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning
Verksamhet enligt registret
Företaget skall erbjuda IT-stöd i form av konsulttjänster.
Bankgironummer
- 271-9987
- Jost IT-konsult AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-02
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Uppsala registrerades år 2013 och erbjuder sedan dess IT-stöd i form av konsulttjänster.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.