Start › Stockholms län › Haninge
becma AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 976 | 2 919 | 3 462 | 2 289 |
| Nettoomsättning | 1 976 | 2 919 | 3 462 | 2 289 |
| Rörelsekostnader | 1 050 | 2 222 | 2 753 | 1 779 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 742 | 1 708 | 780 |
| Övriga externa kostnader | 223 | 210 | 97 | 118 |
| Personalkostnader | 827 | 1 269 | 948 | 881 |
| Rörelseresultat | 926 | 698 | 710 | 510 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 926 | 698 | 711 | 510 |
| Bokslutsdispositioner | −200 | −126 | −113 | 14 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −200 | −126 | −113 | 14 |
| Resultat före skatt | 726 | 572 | 597 | 523 |
| Skatt på årets resultat | 198 | 120 | 128 | 115 |
| Årets resultat | 527 | 452 | 469 | 408 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 946 | 1 787 | 2 009 | 1 809 |
| Anläggningstillgångar | 1 165 | 1 105 | 1 050 | 1 050 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 165 | 1 105 | 1 050 | 1 050 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 165 | 1 105 | 1 050 | 1 050 |
| Omsättningstillgångar | 781 | 682 | 959 | 759 |
| Kortfristiga fordringar | 221 | 236 | 56 | 281 |
| Kundfordringar | 201 | 194 | 0 | 225 |
| Övriga fordringar | 20 | 42 | 56 | 55 |
| Kassa och bank | 560 | 446 | 903 | 479 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 946 | 1 787 | 2 009 | 1 809 |
| Eget kapital | 899 | 871 | 1 020 | 1 050 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 849 | 821 | 970 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 321 | 370 | 500 | 592 |
| Årets resultat | 527 | 452 | 469 | 408 |
| Obeskattade reserver | 760 | 560 | 434 | 321 |
| Periodiseringsfonder | 760 | 560 | 434 | 321 |
| Långfristiga skulder | 50 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 50 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 237 | 355 | 555 | 438 |
| Leverantörsskulder | 5 | 10 | 312 | 209 |
| Skatteskulder | 57 | 27 | 46 | 23 |
| Övriga skulder | 95 | 206 | 110 | 122 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 81 | 111 | 87 | 83 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 700 | 500 | 600 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 700 | 500 | 600 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 165 | 1 105 | 1 050 | 1 050 | 930 |
| Årets inköp | 60 | 55 | – | 120 | – |
Om bolaget
- Adress
- NYNÄSVÄGEN 52, 136 40 HANDEN
- Registrerat
- 2013-08-26
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva byggledning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 348-5109
- BECMA AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-24
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades 2013-08-26 och bedriver sedan dess byggledning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.