Start › Stockholms län › VÄRMDÖ
JL Performance AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 513 | 3 723 | 1 842 | 1 934 | 2 018 | 1 226 | 60 | 32 |
| Nettoomsättning | 1 513 | 3 723 | 1 842 | 1 934 | 2 018 | 1 226 | 60 | 32 |
| Rörelsekostnader | 1 326 | 2 119 | 856 | 1 088 | 961 | 728 | 59 | 31 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 13 | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 363 | 649 | 278 | 235 | 168 | 219 | 59 | 31 |
| Personalkostnader | 963 | 1 456 | 578 | 853 | 793 | 499 | – | – |
| Rörelseresultat | 187 | 1 605 | 987 | 845 | 1 056 | 498 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 5 | 30 | 24 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 32 | 31 | 4 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 3 | 7 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 193 | 1 634 | 1 011 | 847 | 1 057 | 498 | 1 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −55 | −412 | 0 | −213 | −254 | −125 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −55 | −412 | 0 | −213 | −254 | −125 | – | – |
| Resultat före skatt | 138 | 1 223 | 1 011 | 634 | 803 | 373 | 1 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 34 | 254 | 212 | 133 | 166 | 80 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 104 | 968 | 800 | 501 | 637 | 292 | 1 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 517 | 3 602 | 2 803 | 2 363 | 2 175 | 1 199 | 249 | 224 |
| Anläggningstillgångar | 500 | 500 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 | 500 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 500 | 500 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 017 | 3 102 | 2 803 | 2 363 | 2 175 | 1 199 | 249 | 224 |
| Kortfristiga fordringar | 413 | 361 | 451 | 605 | 235 | 141 | −1 | 14 |
| Kundfordringar | 84 | 120 | 210 | 495 | 111 | 28 | – | – |
| Övriga fordringar | 88 | 1 | 1 | 2 | 15 | 5 | −1 | 14 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 240 | 240 | 240 | 109 | 109 | 109 | – | – |
| Kassa och bank | 1 605 | 2 741 | 2 352 | 1 758 | 1 940 | 1 058 | 250 | 210 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 517 | 3 602 | 2 803 | 2 363 | 2 175 | 1 199 | 249 | 224 |
| Eget kapital | 811 | 1 206 | 1 438 | 639 | 767 | 420 | 128 | 127 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 761 | 1 156 | 1 388 | 589 | 717 | 370 | 78 | 77 |
| Balanserat resultat | 1 156 | 1 388 | 589 | 717 | 80 | 78 | 77 | 77 |
| Årets resultat | 104 | 968 | 800 | 501 | 637 | 292 | 1 | 0 |
| Obeskattade reserver | 1 074 | 1 019 | 608 | 608 | 394 | 140 | 15 | 15 |
| Periodiseringsfonder | 1 074 | 1 019 | 608 | 608 | 394 | 140 | 15 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 633 | 1 377 | 757 | 1 117 | 1 014 | 638 | 106 | 81 |
| Leverantörsskulder | 6 | 204 | 9 | 44 | 42 | 84 | 40 | 28 |
| Skatteskulder | 0 | 132 | 104 | 214 | 227 | 62 | −18 | −8 |
| Övriga skulder | 627 | 1 041 | 644 | 639 | 612 | 441 | 84 | 61 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 220 | 133 | 52 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 360 | 0 | 1 200 | 0 | 630 | 290 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 360 | – | 1 200 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 717 | 370 | 78 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har under året stigit med anledning av ökad sysselsättningsgrad.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad nettoomsättning härrör till ökad andel konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 500 |
Om bolaget
- Adress
- BLOMSTERSLINGAN 47, 139 37 VÄRMDÖ
- Registrerat
- 2013-08-14
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget verkar inom sektorn energilösningar, där bolaget skall direkt eller indirekt, äga och utveckla tillgångar samt bedriva konsultverksamhet och handel med relaterade produkter och tjänster, samt tillhandahålla och förvalta fast och lös egendom, förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 305-3089
- Jl Performance AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-15
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Styrelsen för JL Performance AB, 556939-0809, får härmed avge årsredovisning för 2023-04-01 - 2024-03-31. Företaget, med säte på Värmdö, bedriver framförallt konsultverksamhet inom energilösningar.
Väsentliga händelser
Genom idogt och målmedvetet arbete under året stärks marknadsposition och effektiviserat verksamheten. Förbättrade processer och ökad kundfokus har bidragit till ett starkt resultat och skapat goda förutsättningar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.