Start › Stockholms län › Stockholm
Dawson Industries AB
Utveckling6 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 463 | 2 328 | 2 136 | 3 250 | 2 211 | 313 | 1 481 | 1 213 |
| Nettoomsättning | 463 | 2 328 | 2 136 | 3 250 | 2 208 | 313 | 1 481 | 1 213 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 3 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 398 | 2 250 | 2 059 | 2 715 | 1 241 | 720 | 1 273 | 1 152 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 33 | 117 | 130 | 101 |
| Handelsvaror | 0 | 349 | 22 | 26 | – | – | 351 | 104 |
| Övriga externa kostnader | 1 499 | 1 901 | 2 030 | 2 672 | 1 173 | 579 | 702 | 291 |
| Personalkostnader | – | 0 | 7 | 16 | 13 | 2 | 68 | 634 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Övriga rörelsekostnader | 899 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 935 | 78 | 77 | 536 | 969 | −408 | 208 | 61 |
| Finansiella poster | 0 | 18 | 2 | 0 | 0 | 318 | −2 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 318 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 18 | 2 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 935 | 97 | 79 | 536 | 969 | −90 | 206 | 60 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −134 | 0 | 91 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | −134 | 0 | 80 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 935 | 97 | 79 | 402 | 969 | 1 | 206 | 60 |
| Skatt på årets resultat | – | 21 | 16 | 83 | 216 | 12 | – | – |
| Årets resultat | −1 935 | 76 | 63 | 319 | 753 | −10 | 206 | 60 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 0 | 2 582 | 2 965 | 3 358 | 2 823 | 1 790 | 1 727 | 1 389 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 453 | 453 | 475 | 179 | 200 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 22 | 44 | 65 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 22 | 44 | 65 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 453 | 453 | 453 | 135 | 135 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 0 | 453 | 453 | 453 | 135 | 135 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 2 582 | 2 965 | 2 904 | 2 370 | 1 315 | 1 548 | 1 189 |
| Varulager m.m. | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | – | – | 0 | 550 | 25 | 5 | 272 | 8 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 0 | 272 | 8 |
| Övriga fordringar | – | – | 0 | 50 | 25 | 5 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 500 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 2 582 | 2 965 | 2 355 | 2 345 | 1 310 | 1 277 | 1 181 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 0 | 2 582 | 2 965 | 3 358 | 2 823 | 1 790 | 1 727 | 1 389 |
| Eget kapital | −244 | 1 691 | 1 615 | 1 552 | 1 233 | 479 | 490 | 284 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −294 | 1 641 | 1 565 | 1 502 | 1 183 | 429 | 440 | 234 |
| Balanserat resultat | 1 641 | 1 565 | 1 502 | 1 183 | 429 | 440 | 234 | 173 |
| Årets resultat | −1 935 | 76 | 63 | 319 | 753 | −10 | 206 | 60 |
| Obeskattade reserver | 0 | 235 | 235 | 235 | 101 | 101 | 192 | 192 |
| Periodiseringsfonder | – | 235 | 235 | 235 | 101 | 101 | 181 | 181 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 | 11 | 11 |
| Långfristiga skulder | 244 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 244 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | 656 | 1 114 | 1 571 | 1 489 | 1 209 | 1 045 | 914 |
| Leverantörsskulder | – | 371 | 328 | – | 0 | 0 | 4 | 13 |
| Skatteskulder | – | 0 | 208 | 308 | 228 | 12 | 5 | −47 |
| Övriga skulder | – | 35 | 228 | 777 | 1 262 | 1 198 | 1 037 | 948 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 250 | 350 | 485 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 1 565 | 1 502 | 1 183 | 429 | 234 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under 2024 sökt att utöka verksamheten men har drabbats hårt av misslyckade investeringar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget har bytt namn från Kreatis AB till Dawson Industries AB
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökningen beror på ett flertal nya avtal vilka kommer ge ännu större effekt under 2022
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har knytit nya kontakter och vunnit avtal som lett till ökad omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskad efterfråga på marknaden.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut så har Covid-19 pandemin påverkat verksamheten negativt genom mindre efterfrågan på evenemang.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 453 | 453 | 135 |
| Årets inköp | – | 318 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 44 | 44 | 44 |
| Ackumulerade avskrivningar | 44 | 22 | – |
| Årets avskrivningar | 22 | 22 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 2591, 116 74 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-08-09
- Bransch
- Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva konsultverksamhet inom musik, mode, produktlanseringar och annan evenemangsplanering samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-07-28
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom musik, mode, produktlansering samt annan evenemangsplanering Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Företaget har under 2024 sökt att utöka verksamheten men har drabbats hårt av misslyckade investeringar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.