Start › Stockholms län › Saltsjöbaden
OLP one love production AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 398 | 1 297 | – | – |
| Nettoomsättning | 3 398 | 1 297 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 067 | 876 | 11 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 413 | 616 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 171 | 115 | 10 | 0 |
| Personalkostnader | 1 420 | 114 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 62 | 31 | – | – |
| Rörelseresultat | 331 | 421 | −11 | 0 |
| Finansiella poster | −13 | −7 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 13 | 7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 318 | 413 | −11 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −110 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −110 | – | – |
| Resultat före skatt | 318 | 303 | −11 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 74 | 71 | – | – |
| Årets resultat | 244 | 232 | −11 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 263 | 777 | 53 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 346 | 378 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 246 | 278 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 246 | 278 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 100 | 100 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 917 | 398 | 53 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 857 | 380 | – | – |
| Kundfordringar | 578 | 230 | – | – |
| Övriga fordringar | 156 | 32 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 123 | 118 | – | – |
| Kassa och bank | 60 | 18 | 53 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 263 | 777 | 53 | 50 |
| Eget kapital | 345 | 271 | 39 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 295 | 221 | −11 | 0 |
| Balanserat resultat | 51 | −11 | – | – |
| Årets resultat | 244 | 232 | −11 | 0 |
| Obeskattade reserver | 110 | 110 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 110 | 110 | – | – |
| Långfristiga skulder | 220 | 268 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 220 | 268 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 587 | 127 | 13 | 0 |
| Leverantörsskulder | 95 | 27 | – | – |
| Skatteskulder | 146 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 324 | 74 | 8 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | 27 | 5 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 295 | – | −11 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-05-31 | 2020-05-31 | 2019-05-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 100 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-05-31 | 2020-05-31 | 2019-05-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 339 | 309 | 309 |
| Årets inköp | 30 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 93 | 31 | 0 |
| Årets avskrivningar | 62 | 31 | – |
Om bolaget
- Adress
- Sikgatan 10 5tr, 133 43 SALTSJÖBADEN
- Registrerat
- 2013-07-12
Verksamhet enligt registret
Skivbolag Event Marknadsföring Försäljning av kläder
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-05-09
- Senaste annonsen
- 2022-05-09
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-11-26
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom bud och godstransport och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.