Start › Stockholms län › SALTSJÖ-BOO
DMT Bygg & Renovering AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 301 | 12 671 | 7 054 | 4 022 | 4 216 | 6 831 | 2 168 | 3 400 |
| Nettoomsättning | 8 234 | 12 671 | 7 019 | 4 022 | 4 207 | 6 733 | 2 168 | 3 399 |
| Övriga rörelseintäkter | 68 | 0 | 35 | 0 | 10 | 98 | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 8 063 | 12 285 | 7 047 | 4 342 | 4 162 | 6 687 | 2 820 | 3 252 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 965 | 5 287 | 1 836 | 1 003 | 1 317 | 2 510 | 276 | 799 |
| Handelsvaror | 2 104 | 3 641 | 1 836 | 558 | 1 217 | 2 248 | 452 | 890 |
| Övriga externa kostnader | 884 | 1 556 | 1 016 | 857 | 416 | 489 | 421 | 394 |
| Personalkostnader | 1 049 | 1 688 | 2 216 | 1 814 | 1 150 | 1 408 | 1 596 | 1 075 |
| Av- och nedskrivningar | 61 | 107 | 111 | 107 | 60 | 32 | 75 | 77 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | 33 | 3 | 2 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 238 | 386 | 6 | −320 | 54 | 144 | −652 | 148 |
| Finansiella poster | −12 | −18 | −19 | −19 | −16 | −1 | −1 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 3 | 5 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 13 | 21 | 24 | 19 | 16 | 1 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 226 | 368 | −12 | −339 | 39 | 143 | −653 | 145 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 350 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 350 | 0 |
| Resultat före skatt | 226 | 368 | −12 | −339 | 39 | 143 | −303 | 145 |
| Skatt på årets resultat | 49 | 17 | 0 | 0 | – | – | 0 | 38 |
| Årets resultat | 177 | 351 | −12 | −339 | 39 | 143 | −303 | 107 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 848 | 2 687 | 1 632 | 1 762 | 2 148 | 1 932 | 1 327 | 1 719 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 61 | 174 | 275 | 504 | 29 | 151 | 226 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 61 | 168 | 275 | 504 | 29 | 151 | 226 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 61 | 168 | 275 | 504 | 29 | 151 | 226 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 6 | 0 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 6 | 0 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 848 | 2 626 | 1 458 | 1 487 | 1 644 | 1 903 | 1 176 | 1 493 |
| Kortfristiga fordringar | 557 | 1 372 | 1 011 | 1 177 | 1 128 | 640 | 724 | 292 |
| Kundfordringar | 170 | 297 | 640 | 172 | 537 | 265 | 95 | 95 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 238 | 900 | 144 | 662 | 429 | 215 | 465 | 132 |
| Övriga fordringar | 125 | 149 | 193 | 303 | 162 | 160 | 164 | 65 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 25 | 26 | 34 | 40 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 290 | 1 254 | 446 | 310 | 516 | 1 263 | 452 | 1 201 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 848 | 2 687 | 1 632 | 1 762 | 2 148 | 1 932 | 1 327 | 1 719 |
| Eget kapital | 263 | 436 | 235 | 648 | 931 | 892 | 749 | 1 052 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 213 | 386 | 185 | 598 | 881 | 842 | 699 | 1 002 |
| Balanserat resultat | 36 | 35 | 198 | 937 | 842 | 699 | 1 002 | 895 |
| Årets resultat | 177 | 351 | −12 | −339 | 39 | 143 | −303 | 107 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 350 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 350 |
| Långfristiga skulder | 45 | 117 | 185 | 246 | 356 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 45 | 117 | 185 | 246 | 356 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 539 | 2 134 | 1 211 | 868 | 861 | 1 040 | 577 | 317 |
| Skulder till kreditinstitut | 69 | 63 | 55 | 0 | 1 | – | – | – |
| Förskott från kunder | 0 | 15 | – | – | – | 0 | 12 | 0 |
| Leverantörsskulder | 114 | 607 | 45 | 0 | 84 | 54 | 90 | 23 |
| Övriga skulder | 262 | 1 143 | 1 086 | 569 | 586 | 779 | 257 | 151 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 95 | 305 | 25 | 299 | 190 | 207 | 218 | 143 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | – | 150 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 881 | 842 | 699 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets nettoomsättning har minskat med 35 procent jämfört med föregående räkenskapsår, vilket främst beror på att bolaget inte har haft lika omfattande byggprojekt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga sådana händelser som är av väsentlig betydelse för företaget har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p g a bolaget har anlitats för relativt omfattande projekt jämfört med föregånde år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga sådana händelser som är av väsentlig betydelse för företaget har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 38 % jämfört med föregående år. Minskningen beror på ett tapp i försäljningen på grund av ändrat beteende hos kunder med anledning av coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med året innan p g a bolaget har fått nya kunder och mer omfattande uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av COVID-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. I denna bedömning har vi kommit fram till att bolaget kan ändå fortsätta driften. Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p g a det fanns färre uppdrag i år jämfört med året innan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga sådana händelser som är av väsentlig betydelse för företaget har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 |
| Årets inköp | 6 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 549 | 549 | 549 | 678 | 678 | 678 | 159 | 384 | 384 | 310 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 534 | – | – | 74 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 129 | – | – | 16 | 225 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 549 | 488 | 381 | 403 | 296 | 174 | 130 | 233 | 158 | 81 |
| Årets avskrivningar | 61 | 107 | 107 | 107 | – | 60 | 32 | 75 | 77 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 129 | – | – | 16 | 135 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BÅGVÄGEN 14, 132 50 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat
- 2013-07-02
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggverksamhet, alla hushållsnära tjänster från städning och trädgårdsarbete till barnpassning och äldre omsorg och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5377-4147
- DMT Bygg & Renovering AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva byggverksamhet, alla hushållsnära tjänster från städning, trädgårdsarbete till barnpassning och äldre omsorg samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.