Start › Stockholms län › Solna
Skala med Lean AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 | 4 | 4 018 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 4 018 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 4 | 0 |
| Rörelsekostnader | 104 | 39 | 3 204 |
| Övriga externa kostnader | 103 | 39 | 2 814 |
| Personalkostnader | 1 | 0 | 337 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 53 |
| Rörelseresultat | −98 | −36 | 815 |
| Finansiella poster | 1 | −130 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −130 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −130 | 130 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −97 | −166 | 815 |
| Bokslutsdispositioner | 99 | 0 | −200 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 99 | 0 | −200 |
| Resultat före skatt | 2 | −166 | 615 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 133 |
| Årets resultat | 2 | −166 | 482 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 183 | 1 363 | 1 552 |
| Anläggningstillgångar | 550 | 550 | 681 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 550 | 550 | 681 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 | 131 |
| Andra långfristiga fordringar | 550 | 550 | 550 |
| Omsättningstillgångar | 633 | 813 | 871 |
| Kortfristiga fordringar | 37 | 121 | 179 |
| Övriga fordringar | 37 | 121 | 179 |
| Kassa och bank | 596 | 691 | 692 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 183 | 1 363 | 1 552 |
| Eget kapital | 929 | 927 | 1 093 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 879 | 877 | 1 043 |
| Balanserat resultat | 877 | 1 043 | 562 |
| Årets resultat | 2 | −166 | 482 |
| Obeskattade reserver | 240 | 339 | 339 |
| Periodiseringsfonder | 240 | 339 | 339 |
| Kortfristiga skulder | 14 | 97 | 120 |
| Skatteskulder | 0 | 95 | 118 |
| Övriga skulder | 2 | 2 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 879 | 877 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 550 | 550 | 550 | 550 | 550 | 200 |
Om bolaget
- Adress
- JUNGFRUDANSEN 31 LGH 1301, 171 51 SOLNA
- Registrerat
- 2013-07-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget hjälper företag att bli mer resurssnåla och effektiva samtidigt som de skalar upp verksamheten genom resursallokering och värdeskapande konsulttjänster. En del av verksamheten skall bestå av kapitalförvaltning och effektiv kapital allokering samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 199-6594
- Skala med Lean AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-06-05
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget tillhandahåller tjänster inom reparation och underhåll av flygplan, tåg, bilar, båtar och liknande områden medan en annan del av verksamheten allokerar kapital på ett effektivt sätt, bland annat genom kapitalförvaltning och handel med värdepapper. Verksamheten har sitt säte i Solna.
Väsentliga händelser
Under 2022 har Upkeeps verksamhet varit pausad då efterfrågan av flygunderhållstjänster är extrem låg från flygindustrin.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.