Start › Stockholms län › Bromma
Lumatech Consulting AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 54 | 11 | 269 | 264 | 266 | 395 |
| Nettoomsättning | 54 | 11 | 269 | 264 | 266 | 395 |
| Rörelsekostnader | 121 | 156 | 264 | 169 | 148 | 159 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 12 | 49 | 52 | 28 | 40 |
| Personalkostnader | 105 | 144 | 216 | 117 | 120 | 119 |
| Rörelseresultat | −67 | −145 | 5 | 95 | 118 | 236 |
| Finansiella poster | 5 | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 5 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −62 | −145 | 5 | 95 | 118 | 236 |
| Bokslutsdispositioner | 62 | 144 | 65 | −24 | −30 | −59 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 62 | 144 | 65 | −24 | −30 | −59 |
| Resultat före skatt | 0 | −1 | 70 | 71 | 89 | 177 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 21 | 16 | 20 | 39 |
| Årets resultat | 0 | −2 | 48 | 55 | 69 | 138 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 186 | 1 275 | 1 497 | 1 424 | 1 343 | 1 252 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Omsättningstillgångar | 1 186 | 775 | 997 | 924 | 843 | 752 |
| Kortfristiga fordringar | 65 | 106 | 150 | 149 | 201 | 101 |
| Övriga fordringar | 65 | 106 | 150 | 149 | 201 | 101 |
| Kassa och bank | 1 121 | 669 | 847 | 775 | 642 | 651 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 186 | 1 275 | 1 497 | 1 424 | 1 343 | 1 252 |
| Eget kapital | 913 | 913 | 916 | 867 | 812 | 744 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 863 | 863 | 866 | 817 | 762 | 694 |
| Balanserat resultat | 863 | 866 | 817 | 762 | 694 | 556 |
| Årets resultat | 0 | −2 | 48 | 55 | 69 | 138 |
| Obeskattade reserver | 146 | 208 | 352 | 417 | 393 | 363 |
| Periodiseringsfonder | 146 | 208 | 352 | 417 | 393 | 363 |
| Kortfristiga skulder | 127 | 154 | 230 | 140 | 138 | 145 |
| Skatteskulder | 1 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 11 | 144 | 220 | 113 | 111 | 119 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 115 | 10 | 10 | 26 | 26 | 26 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | 863 | 863 | 866 | 817 | 762 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att flera uppdrag har utförts när pandemin har minskat. För definitioner av nyckeltal, se Not 1 Redovisningsprinciper.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%, verksamheten har kraftigt minskat under året eftersom inga nya uppdrag har planerats in med hänsyn till pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2016-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
Om bolaget
- Adress
- RUNSAVÄGEN 3, 168 54 BROMMA
- Registrerat
- 2013-06-27
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom följande områden och därmed förenlig verksamhet: - Konsultverksamhet inom konstruktion (CAD), utveckling och projektledning inom verkstadsindustrin. - Verksamhet inom växter och trädgård. - Äga, förvalta och handla med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. - Bedriva konsultverksamhet inom IT, IT-säkerhet samt IT- och systemutveckling. - Konstnärlig och musikalisk verksamhet, såsom framträdanden, och tjänster som musiker, DJ samt musikproduktion.
Bankgironummer
- 197-6232
- Lumatech Consulting AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-12-20
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom konstruktion (CAD), utveckling och projektering inom verkstadsindustrin. Företaget har sitt säte i Hallstahammar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.