Start › Stockholms län › Stockholm
CRESTA AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 1 107 | 1 239 | 1 144 | 999 | 1 800 | 6 321 |
| Nettoomsättning | 0 | 1 107 | 1 239 | 1 137 | 999 | 901 | 400 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 7 | 0 | 899 | 5 921 |
| Rörelsekostnader | 1 145 | 1 405 | 1 167 | 1 068 | 952 | 830 | 558 |
| Övriga externa kostnader | 591 | 351 | 233 | 234 | 165 | 189 | 37 |
| Personalkostnader | 522 | 1 016 | 901 | 818 | 754 | 622 | 520 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 38 | 33 | 16 | 13 | 6 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 21 | 13 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 145 | −298 | 72 | 76 | 46 | 970 | 5 764 |
| Finansiella poster | 280 | 18 902 | 6 | 11 | −18 | −23 | −2 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 176 | 18 898 | – | – | 0 | 30 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 105 | 5 | 7 | 12 | – | −52 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 1 | 18 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −865 | 18 604 | 77 | 87 | 28 | 948 | 5 762 |
| Resultat före skatt | −865 | 18 604 | 77 | 87 | 28 | 948 | 5 762 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 16 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −865 | 18 604 | 61 | 87 | 28 | 948 | 5 762 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 22 961 | 25 324 | 6 581 | 6 537 | 6 338 | 6 490 | 5 909 |
| Anläggningstillgångar | 19 862 | 20 452 | 5 745 | 5 684 | 5 671 | 4 065 | 3 859 |
| Materiella anläggningstillgångar | 50 | 82 | 120 | 59 | 47 | 60 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 50 | 79 | 108 | 39 | 19 | 24 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 0 | 4 | 12 | 20 | 28 | 36 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 19 812 | 20 370 | 5 625 | 5 625 | 5 625 | 4 005 | 3 859 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 3 859 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 0 | 5 625 | 5 625 | 5 625 | 4 005 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 19 812 | 20 370 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 098 | 4 872 | 836 | 853 | 666 | 2 425 | 2 050 |
| Kortfristiga fordringar | 261 | 185 | 23 | 230 | 417 | 666 | 238 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 0 | 203 | 386 | 640 | 0 |
| Övriga fordringar | 238 | 64 | 23 | 27 | 31 | 26 | 113 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 22 | 120 | – | – | – | 0 | 125 |
| Kassa och bank | 2 838 | 4 687 | 813 | 623 | 249 | 1 759 | 1 812 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 22 961 | 25 324 | 6 581 | 6 537 | 6 338 | 6 490 | 5 909 |
| Eget kapital | 22 412 | 24 539 | 5 935 | 5 874 | 5 787 | 5 931 | 5 672 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 22 362 | 24 489 | 5 885 | 5 824 | 5 737 | 5 881 | 5 622 |
| Balanserat resultat | 23 227 | 5 885 | 5 824 | 5 737 | 5 709 | 4 934 | −139 |
| Årets resultat | −865 | 18 604 | 61 | 87 | 28 | 948 | 5 762 |
| Kortfristiga skulder | 549 | 785 | 646 | 663 | 551 | 559 | 236 |
| Leverantörsskulder | 120 | 178 | 0 | 9 | 0 | 2 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 22 | 20 | 1 | 8 | 7 | 4 |
| Övriga skulder | 420 | 569 | 557 | 637 | 514 | 539 | 224 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 16 | 68 | 17 | 29 | 10 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 222 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 5 737 | 5 881 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 5 625 | 5 625 | 5 625 | 4 005 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 1 620 | 146 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 5 625 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 859 | 25 |
| Årets inköp | 0 | 3 859 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 25 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 149 | 149 | 149 | 55 | 26 | 26 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 94 | 29 | 0 | 26 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 98 | 70 | 40 | 15 | 7 | 2 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 28 | 30 | 25 | 9 | 5 | 2 | 0 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 40 | 36 | 28 | 20 | 12 | 4 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 4 | 8 | 8 | 8 | 8 | 4 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- KARLAVÄGEN 53, 114 49 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-06-27
- Bransch
- Utgivning av annan programvara
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva skapande och försäljning av mjukvara samt hårdvara inom IT samt bedriva tjänster inom bolagsstyrning, marknadsföring, sälj och personalärende samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 191-8051
- Cresta AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skapar och säljer mjukvara samt hårdvara inom IT samt utför tjänster inom bolagsstyrning, marknadsföring samt inom salj- och personalärenden. Bolaget planerar att avveckla verksamheten under 2026 inför ett strategiskt avveckling av hela bolaget. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.