Start › Uppsala län › Uppsala
Snickarkraft AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 423 | 4 598 | 4 436 | 4 162 |
| Nettoomsättning | 3 337 | 4 495 | 4 429 | 4 159 |
| Övriga rörelseintäkter | 87 | 102 | 7 | 3 |
| Rörelsekostnader | 3 109 | 2 379 | 3 921 | 4 154 |
| Handelsvaror | 1 472 | 1 467 | 1 278 | 1 865 |
| Övriga externa kostnader | 529 | −146 | 679 | 681 |
| Personalkostnader | 1 095 | 1 014 | 1 964 | 1 607 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 44 | – | – |
| Rörelseresultat | 314 | 2 219 | 515 | 8 |
| Finansiella poster | −20 | −947 | −147 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −2 | 2 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 972 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 18 | −23 | 147 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 294 | 1 272 | 368 | 6 |
| Bokslutsdispositioner | 303 | −300 | 0 | 44 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 303 | −300 | 0 | 44 |
| Resultat före skatt | 597 | 972 | 368 | 49 |
| Skatt på årets resultat | 108 | 347 | 85 | 14 |
| Årets resultat | 488 | 625 | 283 | 36 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 405 | 4 128 | 4 154 | 3 658 |
| Anläggningstillgångar | 2 299 | 2 285 | 3 202 | 3 202 |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 | 24 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 11 | 24 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 288 | 2 260 | 3 202 | 3 202 |
| Andelar i intresseföretag | 25 | 25 | 25 | 1 700 |
| Ägarintressen i övriga företag | – | – | 962 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | 761 | 733 | 713 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 502 | 1 502 | 1 502 | 1 502 |
| Omsättningstillgångar | 2 106 | 1 843 | 952 | 456 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 72 | 72 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 72 | 72 |
| Kortfristiga fordringar | 800 | 1 097 | 159 | 207 |
| Kundfordringar | 299 | 186 | 80 | 162 |
| Övriga fordringar | 0 | 62 | 18 | −5 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 502 | 849 | 60 | 50 |
| Kassa och bank | 1 306 | 746 | 721 | 177 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 405 | 4 128 | 4 154 | 3 658 |
| Eget kapital | 1 940 | 1 452 | 1 513 | 1 230 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 890 | 1 402 | 1 463 | 1 180 |
| Balanserat resultat | 1 402 | 777 | 1 180 | 1 144 |
| Årets resultat | 488 | 625 | 283 | 36 |
| Obeskattade reserver | 300 | 603 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 300 | 603 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 165 | 2 074 | 2 641 | 2 428 |
| Leverantörsskulder | 352 | 160 | 352 | 328 |
| Skatteskulder | 114 | 211 | −138 | −206 |
| Övriga skulder | 1 445 | 1 532 | 2 374 | 2 307 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 254 | 170 | 53 | 0 |
| Ställda säkerheter | – | – | 1 502 | 1 502 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | 1 502 | 1 502 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Snickarkraft AB för räkenskapsåret 2024-12-01 - 2025-11-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Snickarkraft ABs finansiella ställning per den 30 november 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Snickarkraft AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Vid flera tillfällen under räkenskapsåret har mervärdesskatt, avdragen skatt och sociala avgifter betalats för sent. Styrelsen har därmed inte fullgjort sina skyldigheter enligt 8 kap. 4 § aktiebolagslagen. Försummelsen har inte medfört någon skada för bolaget utöver dröjsmålsräntor.Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att i enlighet med 7 kap. 10 § aktiebolagslagen hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Snickarkraft AB för räkenskapsåret 2023-12-01 - 2024-11-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Snickarkraft ABs finansiella ställning per den 30 november 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Snickarkraft AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-11-30 | 2024-11-30 | 2023-11-30 | 2022-11-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 | 35 | 25 | 1 700 |
| Årets inköp | – | – | – | 1 700 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 10 | 10 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 10 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-11-30 | 2024-11-30 | 2023-11-30 | 2022-11-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 502 | 1 502 | 1 502 | 1 502 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-11-30 | 2024-11-30 | 2023-11-30 | 2022-11-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 378 | 378 | 327 | 327 |
| Årets inköp | 0 | 68 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 18 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 367 | 353 | 327 | 327 |
| Årets avskrivningar | 14 | 14 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 18 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- SKÖLSTA BYVÄG 20 A, 754 74 UPPSALA
- Registrerat
- 2013-06-13
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska arbeta med renoveringar, ombyggnationer, nybyggnationer av fastigheter, snickerier samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 176-8324
- Snickarkraft AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala
- Revision
- Ja (2026-05-15)
- Årsstämma
- 2026-05-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget registrerades år 2013 och sedan dess bedriver verksamhet inom renovering, ombyggnation och nybyggnation av fastigheter, snickeri samt därmed förenligt verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.