Start › Uppsala län › Uppsala
Building Craft SWE AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 223 | 459 | 1 012 | 367 | 546 | 403 |
| Nettoomsättning | 223 | 459 | 1 012 | 367 | 546 | 403 |
| Rörelsekostnader | 412 | 495 | 686 | 393 | 424 | 410 |
| Råvaror och förnödenheter | 48 | 155 | 484 | 73 | 95 | 138 |
| Övriga externa kostnader | 166 | 187 | 150 | 175 | 113 | 100 |
| Personalkostnader | 121 | 103 | 52 | 142 | 192 | 148 |
| Av- och nedskrivningar | 76 | 50 | 0 | 3 | 24 | 24 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −189 | −36 | 326 | −26 | 122 | −7 |
| Finansiella poster | −2 | −1 | −1 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −190 | −37 | 326 | −27 | 122 | −8 |
| Bokslutsdispositioner | 42 | 40 | −82 | 29 | −29 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 42 | 40 | −82 | 29 | −29 | 0 |
| Resultat före skatt | −149 | 3 | 244 | 2 | 93 | −8 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 50 | 1 | 18 | 0 |
| Årets resultat | −149 | 2 | 194 | 1 | 75 | −8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 522 | 763 | 788 | 285 | 311 | 372 |
| Anläggningstillgångar | 253 | 199 | – | 0 | 3 | 27 |
| Materiella anläggningstillgångar | 253 | 199 | – | 0 | 3 | 27 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 253 | 199 | – | 0 | 3 | 27 |
| Omsättningstillgångar | 268 | 563 | 788 | 285 | 308 | 345 |
| Kortfristiga fordringar | 188 | 369 | 249 | 198 | 196 | 319 |
| Kundfordringar | 140 | 322 | 177 | 146 | 146 | 170 |
| Övriga fordringar | 49 | 47 | 72 | 52 | 49 | 149 |
| Kassa och bank | 80 | 194 | 539 | 87 | 112 | 27 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 522 | 763 | 788 | 285 | 311 | 372 |
| Eget kapital | 227 | 375 | 373 | 179 | 178 | 103 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 177 | 325 | 323 | 129 | 128 | 53 |
| Balanserat resultat | 325 | 323 | 129 | 128 | 53 | 60 |
| Årets resultat | −149 | 2 | 194 | 1 | 75 | −8 |
| Obeskattade reserver | 0 | 42 | 82 | 0 | 29 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 42 | 82 | 0 | 29 | 0 |
| Långfristiga skulder | 282 | 276 | 275 | 77 | 78 | 270 |
| Övriga skulder | 282 | 276 | 275 | 77 | 78 | 270 |
| Kortfristiga skulder | 13 | 69 | 58 | 28 | 26 | 0 |
| Leverantörsskulder | 12 | 18 | 8 | 10 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 51 | 51 | 18 | 18 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 9 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 128 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Orderingången har minskat med 50% jämfört med föregående år beroende på en minskad efterfrågan på byggmarknaden på grund av byggkrisen 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Orderingången har minskat med 50% jämfört med föregående år beroende på en minskad efterfrågan på byggmarknaden på grund av byggkrisen 2024. Kostnader för material och underentreprenörsarbete ökade med ca med 20% beroende på stigande inflation.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat beroende på ökad orderingång till följd av bolagets goda rykte samt styrelsens framgångsrika marknadsföringsstrategi.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har förändrats beroende på minskad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-02-28 | 2025-02-28 | 2024-02-29 | 2022-02-28 | 2021-02-28 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 370 | 121 | 121 | 121 |
| Årets inköp | 130 | 249 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 246 | 170 | 121 | 118 | 94 |
| Årets avskrivningar | 76 | 50 | – | 24 | – |
Om bolaget
- Adress
- FYRISLUNDSGATAN 39 J LGH 1504, 754 44 UPPSALA
- Registrerat
- 2013-06-13
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet såsom snickeri, rör, vvs och elarbeten. Bolaget ska dessutom bedriva handel med byggmaterial, handel med och förvaltning av fastigheter, handel med aktier och värdepapper samt övrig därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 190-2568
- Building Craft SWE AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-02
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Aktiebolaget har sitt säte i Stockholm och bedriver byggverksamhet såsom snickeri, rör, vvs och elarbeten
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.