Start › Stockholms län › Stockholm
Jeside AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 226 | 234 | 149 | 201 | 246 |
| Nettoomsättning | 226 | 234 | 149 | 201 | 246 |
| Rörelsekostnader | 1 | 3 | 0 | 1 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 3 | 0 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | 224 | 231 | 149 | 199 | 245 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 4 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 4 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 224 | 229 | 153 | 199 | 245 |
| Bokslutsdispositioner | −460 | −150 | −150 | 0 | −230 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 150 | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 460 | 150 | 300 | 0 | 230 |
| Resultat före skatt | −236 | 79 | 3 | 199 | 15 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 17 | 3 | 41 | 3 |
| Årets resultat | −236 | 63 | 0 | 158 | 12 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 556 | 834 | 803 | 1 246 | 1 111 |
| Anläggningstillgångar | 471 | 471 | 471 | 471 | 471 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 471 | 471 | 471 | 471 | 471 |
| Andelar i koncernföretag | 471 | 471 | 471 | 471 | 471 |
| Omsättningstillgångar | 85 | 363 | 332 | 775 | 640 |
| Kortfristiga fordringar | 73 | 347 | 224 | 375 | 198 |
| Fordringar hos koncernföretag | 73 | 307 | 224 | 375 | 174 |
| Övriga fordringar | 0 | 40 | 0 | 0 | 24 |
| Kassa och bank | 12 | 16 | 107 | 400 | 442 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 556 | 834 | 803 | 1 246 | 1 111 |
| Eget kapital | 529 | 815 | 752 | 1 052 | 894 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 479 | 765 | 702 | 1 002 | 844 |
| Balanserat resultat | 715 | 702 | 702 | 844 | 832 |
| Årets resultat | −236 | 63 | 0 | 158 | 12 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 150 | 150 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 150 | 150 |
| Kortfristiga skulder | 27 | 20 | 51 | 45 | 67 |
| Skatteskulder | 17 | 20 | 44 | 45 | 67 |
| Övriga skulder | 10 | 0 | 6 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 50 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 471 | 471 | 471 | 471 | 471 | 471 |
| Årets inköp | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- LUMAGATAN 19, 120 63 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-06-10
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva optikerverksamhet, försäljning av glasögon och kontaktlinser, handel med samt äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-26
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva optikerverksamhet, försäljning av glasögon och kontaktlinser, handel med samt äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Salem.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.