Start › Stockholms län › Danderyd
Hagel Invest & Ventures Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 225 | 52 | 39 |
| Nettoomsättning | 0 | 225 | 52 | 39 |
| Rörelsekostnader | 520 | 584 | 624 | 761 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 21 | 79 | 103 | 139 |
| Personalkostnader | 499 | 505 | 521 | 531 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 53 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 35 |
| Rörelseresultat | −520 | −358 | −572 | −722 |
| Finansiella poster | −28 | 0 | −1 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 2 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 25 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 0 | 3 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −548 | −359 | −573 | −724 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 99 | 719 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 99 | 719 |
| Resultat före skatt | −548 | −359 | −474 | −5 |
| Årets resultat | −548 | −359 | −474 | −5 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 558 | 1 190 | 1 796 | 2 228 |
| Anläggningstillgångar | 25 | 50 | 50 | 50 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 50 | 50 | 50 |
| Andelar i intresseföretag | 25 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 50 | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 533 | 1 140 | 1 746 | 2 178 |
| Kortfristiga fordringar | 337 | 347 | 270 | 429 |
| Kundfordringar | 337 | 337 | 56 | 56 |
| Övriga fordringar | 0 | 9 | 212 | 338 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 3 | 35 |
| Kassa och bank | 195 | 793 | 1 476 | 1 749 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 558 | 1 190 | 1 796 | 2 228 |
| Eget kapital | 214 | 762 | 1 292 | 1 767 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 164 | 712 | 1 242 | 1 717 |
| Överkursfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 712 | 1 071 | 1 717 | 1 722 |
| Årets resultat | −548 | −359 | −474 | −5 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 99 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 99 |
| Kortfristiga skulder | 344 | 428 | 503 | 363 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 3 | 9 |
| Skatteskulder | 0 | 29 | – | – |
| Övriga skulder | 344 | 399 | 500 | 354 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 164 | 712 | 1 242 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2021-05-31 | 2020-05-31 | 2019-05-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 25 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 25 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2020-05-31 | 2019-05-31 | 2018-05-31 | 2017-05-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 |
Om bolaget
- Adress
- GIMLEVÄGEN 42, 182 53 DANDERYD
- Registrerat
- 2013-06-10
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Hagel Invest & Ventures AB ska bedriva verksamhet inom fyra områden: Investeringar i onoterade bolag, försäljning av konsulttjänster inom telekommunikationsområdet samt verksamhetsutveckling, utveckling av och handel med produkter och system för byggnadsindustrin, utveckling av och handel med produkter och system för marinindustrin, och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-11-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har tidigare bedrivit konsultverksamhet inom telekom men det senaste året har bolaget inte haft några uppdrag. Företaget har sitt säte i Danderyd kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.