Start › Västra Götalands län › Göteborg
Slutplattan CEBFO 117974 AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 154 | 425 | 426 | 481 |
| Nettoomsättning | 154 | 425 | 365 | 479 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 60 | 2 |
| Rörelsekostnader | 75 | 26 | 173 | 478 |
| Övriga externa kostnader | 74 | 39 | 104 | 279 |
| Personalkostnader | 1 | −13 | 58 | 195 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 9 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | 79 | 399 | 252 | 3 |
| Finansiella poster | 0 | 58 | 0 | −222 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 58 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 222 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 79 | 458 | 252 | −219 |
| Resultat före skatt | 79 | 458 | 252 | −219 |
| Skatt på årets resultat | 16 | 95 | 56 | 52 |
| Årets resultat | 62 | 363 | 196 | −271 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 508 | 2 721 | 2 408 | 2 446 |
| Anläggningstillgångar | 1 000 | 1 000 | 1 270 | 1 429 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 125 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 125 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 000 | 1 000 | 1 270 | 1 303 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 000 | 1 000 | 1 270 | 1 303 |
| Omsättningstillgångar | 1 508 | 1 721 | 1 138 | 1 017 |
| Kortfristiga fordringar | 263 | 276 | 224 | 217 |
| Kundfordringar | 21 | 34 | 38 | 95 |
| Övriga fordringar | 237 | 237 | 181 | 110 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | 5 | 5 | 12 |
| Kassa och bank | 1 245 | 1 446 | 913 | 800 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 508 | 2 721 | 2 408 | 2 446 |
| Eget kapital | 2 454 | 2 579 | 2 366 | 2 345 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 404 | 2 529 | 2 316 | 2 295 |
| Balanserat resultat | 2 341 | 2 166 | 2 120 | 2 566 |
| Årets resultat | 62 | 363 | 196 | −271 |
| Kortfristiga skulder | 55 | 142 | 42 | 101 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 6 |
| Leverantörsskulder | 24 | 3 | 2 | 6 |
| Skatteskulder | 16 | 95 | – | – |
| Övriga skulder | 5 | 37 | 18 | 60 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 8 | 21 | 29 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 195 | 188 | 150 | – |
| Medel att disponera | 2 404 | 2 529 | 2 316 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bygg- och anläggningsbranschen har lidit av pandemin, Ukraina-kriget, stigande elpriser och en ökad inflation under 2022. Som konsult åt andra företag i branschen, drabbas jag av detta och ett antal större projekt har skjutits på framtiden.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 256 | 1 256 | 1 697 | 1 731 | 1 731 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 270 | 33 | – | – |
| Omklassificeringar | – | −172 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 256 | 256 | 427 | 427 | 206 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 255 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 130 | – |
| Årets inköp | – | 130 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 130 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 4 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 4 | – |
| Återförda avskrivningar | 4 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 12086, 402 41 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2013-05-17
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-02-20
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget startades 2013-05-17 och bedriver verksamhet i Stockholm. Företaget arbetar med konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.