Start › Dalarnas län › Falun
Woodbyggarn Kent Söderström AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 20 | 28 | 33 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 20 | 10 | 33 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 18 | 0 |
| Rörelsekostnader | 176 | 177 | 198 | 258 | 223 | 319 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 51 | 60 |
| Handelsvaror | – | 0 | 5 | 29 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 157 | 143 | 163 | 226 | 166 | 205 |
| Personalkostnader | 2 | 7 | 16 | 3 | 0 | 8 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 28 | 14 | 0 | 6 | 47 |
| Övriga rörelsekostnader | 17 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −176 | −177 | −198 | −238 | −195 | −286 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −176 | −177 | −198 | −238 | −195 | −287 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 447 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 447 |
| Resultat före skatt | −176 | −177 | −198 | −238 | −195 | 160 |
| Årets resultat | −176 | −177 | −198 | −238 | −195 | 160 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 132 | 274 | 631 | 1 029 | 1 457 | 1 832 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 97 | 124 | 0 | 0 | 43 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 97 | 124 | 0 | 0 | 43 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 97 | 124 | 0 | 0 | 43 |
| Omsättningstillgångar | 132 | 178 | 507 | 1 029 | 1 457 | 1 789 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 6 | 7 | 8 | 3 | 85 |
| Övriga fordringar | 0 | 6 | 7 | 8 | 3 | 85 |
| Kassa och bank | 132 | 171 | 500 | 1 021 | 1 455 | 1 699 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 132 | 274 | 631 | 1 029 | 1 457 | 1 832 |
| Eget kapital | 99 | 274 | 631 | 1 029 | 1 457 | 1 832 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 49 | 224 | 581 | 979 | 1 407 | 1 782 |
| Balanserat resultat | 224 | 401 | 779 | 1 217 | 1 602 | 1 622 |
| Årets resultat | −176 | −177 | −198 | −238 | −195 | 160 |
| Kortfristiga skulder | 33 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga skulder | 33 | 0 | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 190 | 180 | 200 | 190 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 407 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 138 | 138 | 126 | 126 | 239 | 239 |
| Årets inköp | – | 138 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 126 | 0 | 113 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 41 | 14 | 126 | 126 | 196 | 149 |
| Årets avskrivningar | 28 | 14 | 0 | 6 | 47 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 126 | 0 | 76 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2013-04-23
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva byggverksamhet, reparation och underhåll av fastigheter samt fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5175-5882
- WoodbyggarnKentSöderström AB i likv
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Härryda
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Limatodis AB, 559514-0921 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-01-22. Företaget har sitt säte i Härryda .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gruvmalmen Limatodis AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Limatodis AB, 559514-0921 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-01-22. Företaget har sitt säte i Härryda .