Start › Stockholms län › Stockholm
Dream Invest AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 | 35 | 75 | 99 | 164 | 204 | 364 | 710 | 247 |
| Övriga externa kostnader | 4 | 35 | 25 | 49 | 114 | 154 | 67 | 33 | 7 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 247 | 677 | 239 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | −35 | −75 | −99 | −164 | −204 | −364 | −710 | −247 |
| Finansiella poster | 555 | 533 | 467 | 449 | 339 | 130 | 797 | 449 | 378 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 555 | 533 | 467 | 449 | 339 | 130 | 797 | 449 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 378 |
| Resultat efter finansiella poster | 551 | 498 | 392 | 350 | 175 | −75 | 433 | −261 | 131 |
| Resultat före skatt | 551 | 498 | 392 | 350 | 175 | −75 | 433 | −261 | 131 |
| Årets resultat | 551 | 498 | 392 | 350 | 175 | −75 | 433 | −261 | 131 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 848 | 3 847 | 3 849 | 3 907 | 3 957 | 4 022 | 4 097 | 4 164 | 4 430 |
| Anläggningstillgångar | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 892 | 3 942 | 3 991 | 4 041 | 3 842 | 3 842 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 50 | 100 | 149 | 199 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 50 | 100 | 149 | 199 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 |
| Omsättningstillgångar | 6 | 5 | 7 | 15 | 15 | 31 | 55 | 322 | 588 |
| Kassa och bank | 6 | 5 | 7 | 15 | 15 | 31 | 55 | 322 | 588 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 848 | 3 847 | 3 849 | 3 907 | 3 957 | 4 022 | 4 097 | 4 164 | 4 430 |
| Eget kapital | 3 848 | 3 847 | 3 849 | 3 907 | 3 957 | 4 022 | 4 097 | 4 164 | 4 425 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 798 | 3 797 | 3 799 | 3 857 | 3 907 | 3 972 | 4 047 | 4 114 | 4 375 |
| Balanserat resultat | 3 247 | 3 299 | 3 407 | 3 507 | 3 732 | 4 047 | 3 614 | 4 375 | 4 243 |
| Årets resultat | 551 | 498 | 392 | 350 | 175 | −75 | 433 | −261 | 131 |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 5 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 600 | 550 | 500 | 450 | 400 | 240 | – | 500 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 600 | 550 | 500 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 907 | 3 972 | 4 047 | 4 114 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 | 3 842 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 249 | 249 | 249 | 249 | 249 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 249 |
| Ackumulerade avskrivningar | 249 | 249 | 149 | 100 | 50 |
| Årets avskrivningar | – | 50 | 50 | 50 | 50 |
Om bolaget
- Adress
- FATBURS BRUNNSGATA 29, 118 28 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-04-22
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska investera i andra juridiska personer samt förvärv och förvaltning av fastigheter respektive fatighetstillbehör. Bolaget ska vidare erbjuda ekonomiska och juridiska tjänster, rådgivning, utbildning och kursverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva förvaltning av värdepapper och finansiell verksamhet, dock ej sådan verksamhet som avses i lagen om bankrörelseeller kreditaktiebolag.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-23
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva förvaltning och handel med värdepapper och finansiell verksamhet ,dock ej sådan verksamhet som avses i lagen om bankrörelser eller krediaktiebolag . Företaget har sitt säte i Stockholm kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.