Start › Stockholms län › Årsta
Vectorhead AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 40 | 186 | 669 | 60 | 221 | 502 | 849 |
| Nettoomsättning | 40 | 186 | 669 | 60 | 221 | 502 | 840 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 9 |
| Rörelsekostnader | 37 | 244 | 318 | 77 | 433 | 498 | 702 |
| Handelsvaror | 3 | 2 | 3 | 2 | 4 | 6 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 33 | 59 | 73 | 24 | 26 | 63 | 190 |
| Personalkostnader | 0 | 183 | 242 | 51 | 402 | 428 | 508 |
| Rörelseresultat | 4 | −58 | 351 | −17 | −211 | 4 | 147 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 1 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 | −59 | 352 | −17 | −212 | 4 | 147 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 40 | −40 | 0 | 37 | 0 | −37 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 40 | −40 | 0 | 37 | 0 | −37 |
| Resultat före skatt | 3 | −19 | 312 | −17 | −175 | 4 | 110 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 25 | – | 0 | 1 | 24 |
| Årets resultat | 3 | −19 | 287 | −17 | −175 | 3 | 86 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 156 | 176 | 559 | 158 | 165 | 455 | 793 |
| Omsättningstillgångar | 156 | 176 | 559 | 158 | 165 | 455 | 793 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 3 | 30 | 35 | 61 | 18 | 504 |
| Kundfordringar | 17 | – | – | 0 | 28 | 14 | 504 |
| Övriga fordringar | 23 | 3 | 0 | 35 | 33 | 4 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 30 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 116 | 173 | 529 | 123 | 105 | 437 | 290 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 156 | 176 | 559 | 158 | 165 | 455 | 793 |
| Eget kapital | 146 | 143 | 337 | 136 | 153 | 328 | 475 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 96 | 93 | 287 | 86 | 103 | 278 | 425 |
| Balanserat resultat | 93 | 112 | 0 | 103 | 278 | 275 | 339 |
| Årets resultat | 3 | −19 | 287 | −17 | −175 | 3 | 86 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 40 | – | 0 | 37 | 37 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 40 | – | 0 | 37 | 37 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 33 | 182 | 22 | 12 | 90 | 281 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 25 | 25 | – | 0 | 14 | 25 |
| Övriga skulder | 2 | 0 | 149 | 14 | 4 | 12 | 201 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 63 | 55 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 175 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 103 | 278 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat pga mindre försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat pga mindre försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat med mer än 30% pga ökad försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat med mer än 30% pga minskad försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat med mer än 30% pga minskad försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat med mer än 30% pga minskad försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- STENINGEVÄGEN 5 7TR LGH 1704, 120 39 ÅRSTA
- Registrerat
- 2013-04-18
- Bransch
- Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
Verksamhet enligt registret
Mjukvaruutveckling och IT-konsultverksamhet samt försäljning och underhåll av mjukvara.
Bankgironummer
- 171-6430
- VECTORHEAD AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Vectorhead bedriver verksamhet inom IT- och riskanalys för primärt finansbranschen, samt spelutveckling för diverse platformar. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.