Malmteg Media AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 966 | 2 424 | 1 808 | 2 524 | 2 401 | 2 050 | 2 322 | 1 931 | 1 806 |
| Nettoomsättning | 1 966 | 2 424 | 1 808 | 2 509 | 2 401 | 2 050 | 2 242 | 1 880 | 1 806 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 16 | – | 0 | 81 | 50 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 488 | 1 701 | 1 555 | 2 012 | 1 665 | 1 635 | 1 692 | 1 424 | 1 387 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 36 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 603 | 726 | 598 | 909 | 589 | 543 | 627 | 449 | 408 |
| Personalkostnader | 884 | 975 | 957 | 1 067 | 1 076 | 1 093 | 1 065 | 975 | 979 |
| Rörelseresultat | 479 | 723 | 253 | 512 | 735 | 415 | 631 | 507 | 419 |
| Finansiella poster | 2 | 4 | 1 | −67 | −2 | −1 | −2 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −67 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 4 | 2 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 480 | 727 | 254 | 445 | 734 | 414 | 629 | 507 | 418 |
| Bokslutsdispositioner | −460 | −720 | −240 | – | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 460 | 720 | 240 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 20 | 7 | 14 | 445 | 734 | 414 | 629 | 507 | 418 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 3 | 5 | 107 | 153 | 92 | 138 | 114 | 93 |
| Årets resultat | 13 | 4 | 9 | 338 | 581 | 321 | 491 | 393 | 326 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 051 | 1 304 | 748 | 1 480 | 1 438 | 1 187 | 1 147 | 914 | 658 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 606 | 596 | 596 | 296 | 107 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 606 | 596 | 596 | 296 | 107 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 107 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 606 | 596 | 596 | 296 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 051 | 1 304 | 748 | 1 480 | 832 | 591 | 552 | 618 | 551 |
| Kortfristiga fordringar | 633 | 812 | 557 | 1 167 | 176 | 23 | 86 | 232 | 28 |
| Kundfordringar | 224 | 249 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 171 | 268 | 266 | 1 005 | 23 | 0 | 39 | 191 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 238 | 295 | 291 | 162 | 153 | 23 | 47 | 41 | 25 |
| Kassa och bank | 419 | 492 | 191 | 313 | 656 | 568 | 466 | 387 | 523 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 051 | 1 304 | 748 | 1 480 | 1 438 | 1 187 | 1 147 | 914 | 658 |
| Eget kapital | 234 | 221 | 217 | 1 138 | 1 151 | 870 | 798 | 607 | 383 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 184 | 171 | 167 | 1 088 | 1 101 | 820 | 748 | 557 | 333 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 171 | 167 | 158 | −180 | 520 | 498 | 257 | 164 | 8 |
| Årets resultat | 13 | 4 | 9 | 338 | 581 | 321 | 491 | 393 | 326 |
| Kortfristiga skulder | 817 | 1 083 | 531 | 342 | 287 | 317 | 349 | 307 | 274 |
| Leverantörsskulder | 14 | 17 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 460 | 720 | 240 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 21 | 15 | 0 | 4 | 13 | 82 | 61 | 37 |
| Övriga skulder | 343 | 326 | 276 | 342 | 283 | 304 | 266 | 246 | 238 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 931 | 350 | 300 | 250 | 300 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 101 | 820 | 748 | 557 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- YMERS GATA 19 A LGH 1003, 215 35 MALMÖ
- Registrerat
- 2013-04-18
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet skall omfatta informations- och nyhetsspridning via Internet, annonsförsäljning inom nämnda område, journalistuppdrag till media, konsultverksamhet inom administration, information, projekt- och byggledning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 177-1930
- Mrmadhawk AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet skall omfatta informations- och nyhetsspridning via Internet, annonsförsäljning inom nämnda område, journalistuppdrag till media, konsultverksamhet inom administration, information, projekt- och byggledning samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.