Skärmklart Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 606 | 1 472 | 435 | 139 | 0 | 4 | 11 |
| Nettoomsättning | 1 606 | 1 472 | 435 | 139 | 0 | 4 | 11 |
| Rörelsekostnader | 879 | 837 | 575 | 8 | 8 | 19 | 156 |
| Övriga externa kostnader | 39 | 23 | 40 | 8 | 8 | 10 | 13 |
| Personalkostnader | 809 | 811 | 534 | 0 | 0 | 9 | 143 |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 3 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 727 | 634 | −139 | 131 | −8 | −15 | −145 |
| Finansiella poster | 2 | 4 | 2 | 0 | – | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 4 | 2 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 728 | 639 | −138 | 131 | −8 | −15 | −145 |
| Resultat före skatt | 728 | 639 | −138 | 131 | −8 | −15 | −145 |
| Skatt på årets resultat | 150 | 80 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 578 | 559 | −138 | 131 | −8 | −15 | −145 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 056 | 956 | 63 | 198 | 68 | 76 | 91 |
| Anläggningstillgångar | 76 | 55 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 76 | 55 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 76 | 55 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 981 | 901 | 63 | 198 | 68 | 76 | 91 |
| Kortfristiga fordringar | 346 | 467 | 3 | 141 | 2 | 3 | 3 |
| Kundfordringar | 181 | 172 | – | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 130 | 125 | 0 | 139 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 34 | 170 | 3 | 2 | 2 | 3 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 635 | 434 | 61 | 58 | 65 | 74 | 88 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 056 | 956 | 63 | 198 | 68 | 76 | 91 |
| Eget kapital | 687 | 609 | 51 | 188 | 57 | 66 | 81 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 637 | 559 | 1 | 138 | 7 | 16 | 31 |
| Balanserat resultat | 59 | 1 | 138 | 7 | 16 | 31 | 176 |
| Årets resultat | 578 | 559 | −138 | 131 | −8 | −15 | −145 |
| Kortfristiga skulder | 369 | 347 | 13 | 10 | 10 | 11 | 10 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 230 | 80 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 139 | 265 | 13 | 10 | 10 | 11 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 7 | 16 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 110 | 58 | 0 |
| Årets inköp | 52 | 58 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 35 | 3 | 0 |
| Årets avskrivningar | 31 | 3 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- PLOMMONVÄGEN 3, 223 55 LUND
- Registrerat
- 2013-04-05
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom data, programmering, nätverk. Utveckling och försäljning av programvara och program- varutjänster.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Staffanstorp
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom data, programmering, fotografering och nätverk. Utveckling och försäljning av programvara och programvarutjänster. Bolaget har sitt säte i Staffanstorp .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.