Start › Stockholms län › Stockholm
Dextra VVS AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 181 | 1 016 | 1 145 | 1 049 | 1 026 | 954 | 1 024 | 852 | 1 788 |
| Nettoomsättning | 1 181 | 1 016 | 1 145 | 1 049 | 1 026 | 954 | 1 024 | 850 | 1 788 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 153 | 977 | 1 115 | 1 122 | 944 | 901 | 947 | 1 219 | 1 425 |
| Råvaror och förnödenheter | 87 | 132 | 261 | 126 | 100 | 63 | 177 | 417 | 492 |
| Övriga externa kostnader | 492 | 376 | 438 | 454 | 434 | 442 | 348 | 255 | 342 |
| Personalkostnader | 574 | 469 | 416 | 542 | 410 | 397 | 422 | 505 | 549 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 42 | 42 |
| Rörelseresultat | 28 | 39 | 30 | −73 | 82 | 53 | 77 | −368 | 364 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 27 | 39 | 30 | −74 | 82 | 52 | 77 | −369 | 364 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 296 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 296 | 0 |
| Resultat före skatt | 27 | 39 | 30 | −74 | 82 | 52 | 77 | −73 | 364 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 9 | 7 | 0 | 19 | 12 | 12 | 0 | 95 |
| Årets resultat | 19 | 30 | 23 | −74 | 63 | 40 | 65 | −73 | 269 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 567 | 579 | 546 | 497 | 436 | 526 | 482 | 410 | 975 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 |
| Omsättningstillgångar | 567 | 579 | 546 | 497 | 436 | 526 | 482 | 410 | 933 |
| Kortfristiga fordringar | 320 | 447 | 447 | 423 | 320 | 243 | 299 | 247 | 176 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 0 | 84 | 0 | 72 | 18 | 0 |
| Övriga fordringar | 220 | 218 | 218 | 313 | 146 | 153 | 227 | 229 | 176 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 100 | 229 | 229 | 110 | 89 | 89 | – | – | – |
| Kassa och bank | 247 | 133 | 99 | 74 | 116 | 284 | 183 | 163 | 757 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 567 | 579 | 546 | 497 | 436 | 526 | 482 | 410 | 975 |
| Eget kapital | 541 | 521 | 491 | 468 | 542 | 479 | 438 | 373 | 609 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 491 | 471 | 441 | 418 | 492 | 429 | 388 | 323 | 559 |
| Balanserat resultat | 471 | 441 | 418 | 492 | 429 | 388 | 323 | 396 | 290 |
| Årets resultat | 19 | 30 | 23 | −74 | 63 | 40 | 65 | −73 | 269 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 296 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 296 |
| Kortfristiga skulder | 26 | 58 | 55 | 29 | −106 | 48 | 44 | 37 | 70 |
| Leverantörsskulder | 27 | 22 | 18 | 17 | 14 | 9 | 13 | 12 | 32 |
| Skatteskulder | 7 | 9 | 7 | 0 | 19 | 12 | 12 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | −24 | 13 | 15 | −3 | −154 | 12 | 4 | 9 | 24 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 418 | 492 | 429 | 388 | 323 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2018-08-31 | 2017-08-31 | 2016-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 210 | 210 | 210 |
| Årets avskrivningar | 42 | 42 | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 42 | – |
Om bolaget
- Adress
- DALAGATAN 52, 113 24 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-04-03
- Bransch
- Värme- och sanitetsarbeten
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva installations-, service- och reparationsarbeten inom vatten, värme, och sanitet (VVS). Verksamheten omfattar även entreprenadverksamhet inom bygg- och installationsbranschen, teknisk konsultation inom energi och VVS, samt försäljning av tillhörande material och utrustning med förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 166-1131
- A.V.H Tec AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-05
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom rörmockeri främst i Stockholmsområdet Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.