Start › Stockholms län › Lidingö
Specialistläkarna M&J Berner AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024-04 | 2024-03 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 | 0 | – | 114 | 170 | 131 | 193 | 146 | 163 |
| Nettoomsättning | 6 | 0 | – | 97 | 50 | 131 | 193 | 146 | 163 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | – | 17 | 120 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 | 49 | – | 69 | 200 | 281 | 159 | 127 | 156 |
| Övriga externa kostnader | 12 | 44 | – | 46 | 134 | 131 | 88 | 106 | 118 |
| Personalkostnader | 8 | 5 | – | 20 | 39 | 32 | 59 | 12 | 38 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | – | 3 | 28 | 118 | 13 | 9 | 0 |
| Rörelseresultat | −14 | −49 | – | 45 | −30 | −151 | 34 | 19 | 7 |
| Finansiella poster | 2 | 0 | – | 0 | 0 | 57 | 25 | 69 | 92 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 2 | – | – | 0 | 0 | 57 | 25 | 69 | 92 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −11 | −49 | – | 45 | −30 | −93 | 59 | 88 | 99 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 199 | 137 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 199 | 137 | – | – |
| Resultat före skatt | −11 | −49 | – | 45 | −30 | 106 | 196 | 88 | 99 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | – | 11 | 2 | 26 | 45 | 22 | 30 |
| Årets resultat | −11 | −49 | – | 34 | −32 | 80 | 151 | 66 | 69 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024-04 | 2024-03 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 155 | 154 | 241 | 243 | 344 | 578 | 899 | 1 037 | 1 137 |
| Anläggningstillgångar | 100 | 135 | 154 | 154 | 158 | 250 | 493 | 963 | 1 089 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 4 | 115 | 233 | 246 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 4 | 115 | 233 | 246 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 135 | 154 | 154 | 154 | 135 | 260 | 717 | 1 089 |
| Ägarintressen i övriga företag | – | 15 | 34 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 | – | – | 34 | 34 | 15 | 260 | 717 | 1 089 |
| Andra långfristiga fordringar | 98 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 55 | 19 | 87 | 89 | 185 | 328 | 405 | 74 | 49 |
| Kortfristiga fordringar | 37 | 19 | 2 | 4 | 88 | 32 | 139 | 50 | 22 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 54 | 0 | 104 | – | – |
| Övriga fordringar | 37 | 19 | 2 | 4 | 35 | 32 | 35 | 50 | 22 |
| Kortfristiga placeringar | 6 | −6 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 6 | −6 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 13 | 6 | 85 | 85 | 97 | 296 | 267 | 24 | 26 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 155 | 154 | 241 | 243 | 344 | 578 | 899 | 1 037 | 1 137 |
| Eget kapital | 167 | 169 | 218 | 218 | 334 | 554 | 658 | 684 | 790 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 117 | 119 | 168 | 168 | 284 | 504 | 608 | 634 | 740 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 128 | 168 | 134 | 134 | 316 | 424 | 457 | 568 | 671 |
| Årets resultat | −11 | −15 | 34 | 34 | −32 | 80 | 151 | 66 | 69 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 199 | 336 | 336 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 199 | 336 | 336 |
| Kortfristiga skulder | −12 | −16 | 23 | 25 | 10 | 24 | 42 | 17 | 12 |
| Skatteskulder | −6 | −2 | −2 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | −6 | −14 | 25 | 25 | 10 | 24 | 42 | 17 | 12 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024-04 | 2024-03 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 30 | 100 | 188 | 184 | 177 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | – | 30 | 100 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 504 | 608 | 634 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Kommentarer till årets resultat och företagets ekonomiska ställningLåga intäkter under räkenskapsåret
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under inledningen av 2020 har Sverige drabbats av viruset COVID-19, vilket påverkat samhälle och näringsliv i stor utsträckning. Vi kan i dagsläget inte bedöma effekterna för bolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 120 | 120 | 120 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 120 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 34 | 34 | 15 | 260 | 717 | 1 089 | 1 376 |
| Årets inköp | 0 | 21 | 105 | 1 057 | 1 118 | 591 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 | 350 | 1 514 | 1 490 | 878 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 22 | 256 | 256 | 256 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 256 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 22 | 234 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 17 | 141 | 22 | 9 | 0 |
| Årets avskrivningar | 3 | 28 | 118 | 13 | 9 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 20 | 151 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKYTTEVÄGEN 43, 181 46 LIDINGÖ
- Registrerat
- 2013-04-02
- Bransch
- Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom läkarbranschen.
Bankgironummer
- 172-8534
- Specialistläkarna M&J Berner AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-03
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Konsultverksamhet inom läkarbranschen.Företaget har sitt säte i Lidingö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.