Start › Kalmar län › Edsbruk
Bygg & Städteamet Stockholm AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 41 | 187 | 238 | 950 | 2 033 |
| Nettoomsättning | 41 | 141 | 257 | 271 | 796 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 46 | −19 | 679 | 1 236 |
| Rörelsekostnader | 30 | 73 | 181 | 1 055 | 1 914 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 2 | 2 | 0 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 29 | 69 | 113 | 757 | 1 187 |
| Personalkostnader | 0 | −2 | 59 | 281 | 706 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 4 | 7 | 7 | 10 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 10 | 0 |
| Rörelseresultat | 11 | 113 | 57 | −106 | 118 |
| Finansiella poster | −64 | −2 | −2 | −1 | −1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 64 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −53 | 111 | 55 | −106 | 118 |
| Resultat före skatt | −53 | 111 | 55 | −106 | 118 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 10 | – | – | – |
| Årets resultat | −53 | 101 | 55 | −106 | 118 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 511 | 510 | 577 | 595 | 810 |
| Anläggningstillgångar | 46 | 46 | 58 | 65 | 42 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 12 | 19 | 42 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 12 | 19 | 42 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 46 | 46 | 46 | 46 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 46 | 46 | 46 | 46 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 465 | 464 | 519 | 530 | 768 |
| Kortfristiga fordringar | 465 | 462 | 517 | 526 | 600 |
| Kundfordringar | 459 | 462 | 501 | 503 | 489 |
| Övriga fordringar | 5 | 0 | 16 | 5 | 5 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 19 | 107 |
| Kassa och bank | 0 | 2 | 2 | 4 | 168 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 511 | 510 | 577 | 595 | 810 |
| Eget kapital | 61 | 97 | −4 | −59 | 48 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 11 | 47 | −54 | −109 | −2 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 64 | −54 | −109 | −2 | −120 |
| Årets resultat | −53 | 101 | 55 | −106 | 118 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 10 | 16 | 21 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 10 | 16 | 21 |
| Kortfristiga skulder | 449 | 413 | 571 | 639 | 741 |
| Leverantörsskulder | 182 | 116 | 144 | 169 | 120 |
| Skulder till koncernföretag | 245 | 245 | 302 | 302 | 338 |
| Skatteskulder | 10 | 10 | – | – | – |
| Övriga skulder | 14 | 43 | 125 | 168 | 163 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 120 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | 47 | −54 | −109 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 17 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten, dock utan att det skapar väsentliga tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten, dock utan att det skapar väsentliga tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 36 | 36 | 56 | 46 |
| Årets inköp | – | – | – | 10 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 36 | – | 20 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 24 | 24 | 17 | 14 | 4 |
| Årets avskrivningar | – | 7 | 7 | 10 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 4 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −24 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Helgenäsvägen 22, 594 75 EDSBRUK
- Registrerat
- 2013-03-22
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva bygg och städverksamhet och även uthyrning av personal inom dessa verksamheter. Bolaget ska även bedriva handel med bilar,motorcyklar och båtar samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-06-29
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget ska bedriva bygg och städverksamhet och även uthyrning av personal inom dessa verksamheter. Bolaget ska även bedriva handel med bilar, motorcyklar, båtar samt idka därmed förenlig verksamhet. Företaget är ett helägt dotterföretag till Corall AB, org nr 556655-9505 med säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Bolaget har under större delen av 2022 varit vilande.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Corall AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Corall AB; Organisationsnummer=556655-9505; ForetagetsSate=Stockholm
-
Corall AB
Visa källuppgift
tädverksamhet och även uthyrning av personal inom dessa verksamheter. Bolaget ska även bedriva handel med bilar, motorcyklar, båtar samt idka därmed förenlig verksamhet. Företaget är ett helägt dotterföretag till Corall AB, org nr 556655-9505 med säte i Stockholm.
-
Corall AB
Visa källuppgift
tädverksamhet och även uthyrning av personal inom dessa verksamheter. Bolaget ska även bedriva handel med bilar, motorcyklar, båtar samt idka därmed förenlig verksamhet. Företaget är ett helägt dotterföretag till Corall AB, org nr 556655-9505 med säte i Stockholm.
-
Corall AB
Visa källuppgift
tädverksamhet och även uthyrning av personal inom dessa verksamheter. Bolaget ska även bedriva handel med bilar, motorcyklar, båtar samt idka därmed förenlig verksamhet. Företaget är ett helägt dotterföretag till Corall AB, org nr 556655-9505 med säte i Stockholm.