Start › Stockholms län › Tyresö
P Eklund AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 270 | 517 | 286 | 226 | 431 | 377 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 173 | 457 | 185 | 185 | 395 | 341 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | 0 | −17 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 114 | 60 | 101 | 41 | 36 | 36 |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 214 | 574 | 328 | 211 | 525 | 302 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 26 | 71 | 44 | 40 | 67 | 80 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 1 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 46 | 130 | 119 | 116 | 132 | 141 |
| Personalkostnader | – | 0 | 140 | 365 | 156 | 47 | 319 | 74 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 1 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | 56 | −57 | −42 | 15 | −95 | 75 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −1 | 56 | −57 | −42 | 15 | −95 | 72 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 45 | −45 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 10 | −10 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 35 | −35 |
| Resultat före skatt | −1 | −1 | 56 | −57 | −42 | 15 | −49 | 27 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Årets resultat | −1 | −1 | 56 | −57 | −42 | 15 | −49 | 24 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 28 | 28 | 48 | 203 | 211 | 201 | 185 | 320 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 101 | 109 | 117 | 124 | 132 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | – | – | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 1 | 9 | 17 | 24 | 32 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 1 | 9 | 17 | 24 | 32 |
| Omsättningstillgångar | 28 | 28 | 48 | 101 | 102 | 85 | 61 | 188 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 17 | 17 | 11 | 11 | 11 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 17 | 17 | 11 | 11 | 11 |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 27 | 0 | 25 | 14 | 12 | 5 | 28 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 18 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 27 | 27 | 0 | 5 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 2 | 10 | 12 | 5 | 27 |
| Kassa och bank | 1 | 0 | 48 | 59 | 71 | 61 | 44 | 149 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 28 | 28 | 48 | 203 | 211 | 201 | 185 | 320 |
| Eget kapital | 26 | 27 | 29 | −27 | 30 | 72 | 57 | 107 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −24 | −23 | −21 | −77 | −20 | 22 | 7 | 57 |
| Balanserat resultat | −23 | −21 | −77 | −20 | 22 | 7 | 57 | 33 |
| Årets resultat | −1 | −1 | 56 | −57 | −42 | 15 | −49 | 24 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 45 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 35 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 19 | 114 | 114 | 100 | 100 | 100 |
| Övriga skulder | – | 0 | 19 | 114 | 114 | 100 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 2 | 0 | 0 | 116 | 67 | 29 | 28 | 68 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 19 | 0 | 2 | 2 | 32 |
| Skulder till koncernföretag | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | −4 | 3 | 3 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 87 | 56 | 19 | 22 | 32 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 11 | 11 | 11 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | −21 | −77 | −20 | 22 | 7 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. Anledningen är att bolaget under året har överlåtit verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% beroende på ett ökat kundunderlag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p g a föräldraledighet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 100 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 100 | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 39 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 39 | – | – | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 1 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- BERGHOLMSVÄGEN 26, 135 67 TYRESÖ
- Registrerat
- 2013-03-20
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva hår- och skönhetsvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 174-0539
- P EKLUND AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-29
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget huvudsakliga verksamhet avser frisörverksamhet. Bolaget har inte bedrivit någon verksamhet under året. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Huddinge kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.