Start › Stockholms län › SPÅNGA
Hair Fashion Vasastan AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 55 | 66 | 61 | 44 | 20 | 17 | 17 | 13 | 14 | 1 880 |
| Nettoomsättning | 55 | 66 | 61 | 44 | 20 | 17 | 17 | 13 | 13 | 1 183 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 697 |
| Rörelsekostnader | 27 | 19 | 17 | 32 | 18 | 9 | 7 | 5 | 7 | 1 117 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 38 |
| Övriga externa kostnader | 27 | 19 | 17 | 32 | 18 | 9 | 5 | 5 | 7 | 342 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 2 | – | 0 | 675 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 63 |
| Rörelseresultat | 28 | 47 | 45 | 12 | 2 | 8 | 10 | 9 | 7 | 762 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 2 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 28 | 49 | 47 | 12 | 2 | 8 | 10 | 8 | 7 | 762 |
| Resultat före skatt | 28 | 49 | 47 | 12 | 2 | 8 | 10 | 8 | 7 | 762 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 11 | 10 | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 168 |
| Årets resultat | 21 | 38 | 37 | 8 | 2 | 6 | 8 | 6 | 6 | 594 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 171 | 166 | 140 | 95 | 75 | 77 | 271 | 298 | 404 | 780 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 171 | 166 | 140 | 95 | 75 | 77 | 271 | 298 | 404 | 780 |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 35 | 25 | 4 | 15 | 22 | 22 | 27 | 143 | −1 |
| Kundfordringar | 23 | 26 | 5 | 3 | 0 | 4 | 0 | 3 | 3 | 0 |
| Övriga fordringar | 3 | 0 | 0 | 0 | 15 | 18 | 22 | 24 | 140 | −1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 9 | 19 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 145 | 131 | 116 | 91 | 60 | 55 | 248 | 271 | 261 | 782 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 171 | 166 | 140 | 95 | 75 | 77 | 271 | 298 | 404 | 780 |
| Eget kapital | 105 | 94 | 106 | 70 | 72 | 70 | 264 | 256 | 250 | 644 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 55 | 44 | 56 | 20 | 22 | 20 | 214 | 206 | 200 | 594 |
| Balanserat resultat | 34 | 6 | 20 | 12 | 20 | 14 | 206 | 200 | 194 | 0 |
| Årets resultat | 21 | 38 | 37 | 8 | 2 | 6 | 8 | 6 | 6 | 594 |
| Kortfristiga skulder | 66 | 71 | 34 | 25 | 3 | 7 | 7 | 42 | 154 | 136 |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 7 | 18 | 14 | 4 | 1 | 2 | 0 | 2 | 114 | 136 |
| Övriga skulder | 57 | 52 | 19 | 20 | 2 | 0 | 6 | 39 | 40 | 0 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 10 | 50 | – | 10 | 10 | 200 | 0 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | 10 | 50 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 22 | 20 | 214 | 206 | 200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat som följd av prishöjning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har utvecklats enligt plan. Efterfrågan på företagets tjänster har ökat under räkenskapsåret 2022/2023.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget sålde sin verksamhet under föregående räkenskapsår och har byt inriktning från frisörtjänster till bokföringstjänster vilket har lett till en försämring av resultatet. Bolaget började bli aktiv i slutet av år 2017 och håller på att etablera sig.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-02-29 | 2023-02-28 | 2022-02-28 | 2021-02-28 | 2020-02-29 | 2019-02-28 | 2018-02-28 | 2017-02-28 | 2016-02-28 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 52 | 261 |
| Försäljningar och utrangeringar | 180 | – | – | – | – | – | 0 | 209 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 52 | 52 |
| Återförda avskrivningar | 180 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKOGÄNGSVÄGEN 31 D, 163 48 SPÅNGA
- Registrerat
- 2013-03-13
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva en frisörsalong som erbjuder frisörtjänster och hårprodukter.
Bankgironummer
- 555-3896
- Hair Fashion Vasastan AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-27
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget med säte i Spånga erbjuder bokföringstjänster.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.