Start › Stockholms län › Stockholm
Vending Nordic AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | 0 | 0 | 50 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 50 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 848 | 1 446 | 1 237 | 949 | 821 | 952 | 1 015 | 748 |
| Handelsvaror | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 521 | 495 | 609 | 518 | 350 | 335 | 518 | 436 |
| Personalkostnader | 1 327 | 931 | 628 | 430 | 463 | 616 | 497 | 312 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 19 | – | 0 | 7 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 848 | −1 446 | −1 237 | −949 | −821 | −952 | −965 | −748 |
| Finansiella poster | 11 338 | 176 | 4 741 | 677 | 103 | 170 | 1 050 | 287 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 11 250 | 0 | 4 400 | 800 | – | 0 | 474 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −61 | – | 0 | −50 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 137 | 164 | 222 | 193 | 181 | 196 | 626 | 287 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −53 | −73 | −119 | 316 | 0 | −24 | 24 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 102 | 0 | 0 | 0 | 28 | 50 | 25 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 489 | −1 270 | 3 504 | −272 | −718 | −781 | 85 | −461 |
| Resultat före skatt | 9 489 | −1 270 | 3 504 | −272 | −718 | −781 | 85 | −461 |
| Årets resultat | 9 489 | −1 270 | 3 504 | −272 | −718 | −781 | 85 | −461 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 14 901 | 7 641 | 9 155 | 3 814 | 4 256 | 9 135 | 10 091 | 6 634 |
| Anläggningstillgångar | 4 057 | 4 004 | 4 992 | 2 824 | 3 139 | 7 356 | 7 878 | 5 964 |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | – | – | – |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 041 | 3 988 | 4 976 | 2 808 | 3 124 | 7 356 | 7 878 | 5 964 |
| Andelar i intresseföretag | 2 099 | 2 099 | 2 099 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 930 | 1 877 | 2 865 | 2 746 | 3 062 | 7 112 | 7 088 | 4 390 |
| Andra långfristiga fordringar | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 194 | 740 | 1 524 |
| Omsättningstillgångar | 10 844 | 3 637 | 4 164 | 991 | 1 116 | 1 779 | 2 213 | 671 |
| Kortfristiga fordringar | 6 829 | 62 | 3 675 | 237 | 54 | 81 | 54 | 94 |
| Fordringar hos intresseföretag | 6 750 | 0 | 3 600 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 79 | 62 | 75 | 237 | 54 | 81 | 54 | 94 |
| Kortfristiga placeringar | 2 | 1 181 | 37 | 348 | 795 | 1 322 | 1 740 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 2 | 1 181 | 37 | 348 | 795 | 1 322 | 1 740 | 0 |
| Kassa och bank | 4 014 | 2 394 | 452 | 406 | 267 | 377 | 419 | 576 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 14 901 | 7 641 | 9 155 | 3 814 | 4 256 | 9 135 | 10 091 | 6 634 |
| Eget kapital | 14 829 | 5 549 | 7 034 | 3 756 | 4 208 | 5 096 | 6 047 | 6 132 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 14 779 | 5 499 | 6 984 | 3 706 | 4 158 | 5 046 | 5 997 | 6 082 |
| Balanserat resultat | 5 290 | 6 769 | 3 480 | 3 978 | 4 876 | 5 827 | 5 912 | 6 543 |
| Årets resultat | 9 489 | −1 270 | 3 504 | −272 | −718 | −781 | 85 | −461 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 4 000 | 4 000 | 405 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 4 000 | 4 000 | 405 |
| Kortfristiga skulder | 72 | 2 091 | 2 122 | 58 | 48 | 39 | 43 | 97 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | – | – | 0 | 50 |
| Leverantörsskulder | 4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 37 | 2 064 | 2 094 | 28 | 18 | 14 | 18 | 22 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 31 | 28 | 28 | 30 | 30 | 25 | 25 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 158 | 5 046 | 5 997 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I maj 2025 mottar bolaget en skattefri utdelning på 2.250.000:- från intressebolag.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridning av Coronaviruset har efter balansdagen haft påverkan på bolagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut, människors och företags beteenden så går det i dagsläget ine att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 099 | 2 099 | 2 099 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 2 049 | 0 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 194 | 740 | 1 524 | 2 124 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 182 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 001 | 2 001 | 3 062 | 3 062 | 3 062 | 7 112 | 7 112 | 4 390 | 3 985 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 0 | 3 645 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 061 | 0 | 0 | 4 050 | 0 | 923 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 71 | 124 | 197 | 316 | 0 | 0 | 24 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 316 | 0 | 0 | 24 | 0 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 16 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SANDHAMNSGATAN 22, 115 40 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-03-07
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska bestå av förvaltning av värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 164-6652
- Vending Nordic AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-04
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av förvaltning av värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet. Carina Hedrum, PBAB Redovisning och Revision AB, som auktoriserad redovisningskonsult FAR har biträtt med följande tjänster: bokföring, bokslut, lön och årsredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.