Start › Västernorrlands län › Näsåker
Uppströms vid Ångermanälven Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 623 | 518 | 509 | 342 | 227 | 153 | 301 | 255 | 211 |
| Nettoomsättning | 642 | 514 | 322 | 202 | 79 | 37 | 3 | 252 | 211 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −19 | 5 | 9 | −2 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 178 | 142 | 148 | 116 | 298 | 4 | 0 |
| Rörelsekostnader | 650 | 323 | 361 | 217 | 213 | 211 | 238 | 176 | 317 |
| Råvaror och förnödenheter | 103 | 95 | 79 | 45 | 23 | 15 | 21 | 19 | 17 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 18 | 5 | 13 | 16 | 25 |
| Övriga externa kostnader | 238 | 188 | 248 | 140 | 140 | 160 | 170 | 108 | 253 |
| Personalkostnader | 282 | 12 | 18 | 3 | 3 | 2 | 6 | 4 | 5 |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 27 | 16 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 17 |
| Rörelseresultat | −27 | 196 | 148 | 125 | 14 | −58 | 63 | 79 | −106 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −27 | 196 | 148 | 125 | 14 | −58 | 63 | 79 | −106 |
| Bokslutsdispositioner | 28 | −49 | – | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 28 | −49 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 | 147 | 148 | 125 | 14 | −58 | 63 | 79 | −106 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 30 | 8 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 0 | 117 | 140 | 125 | 14 | −58 | 63 | 79 | −106 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 322 | 416 | 358 | 270 | 231 | 177 | 203 | 234 | 158 |
| Anläggningstillgångar | 145 | 172 | 81 | 59 | 88 | 117 | 146 | 175 | 86 |
| Materiella anläggningstillgångar | 145 | 172 | 81 | 59 | 88 | 117 | 146 | 175 | 86 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 145 | 172 | 81 | 59 | 88 | 117 | 146 | 175 | 86 |
| Omsättningstillgångar | 177 | 243 | 277 | 210 | 143 | 60 | 57 | 58 | 72 |
| Varulager m.m. | 12 | 31 | 140 | 90 | 51 | 15 | 2 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 12 | 31 | 26 | 17 | 19 | – | – | – | – |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 0 | 113 | 73 | 32 | 15 | 2 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 46 | 0 | 52 | 12 | 24 | 32 | 6 | 26 | 45 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 |
| Övriga fordringar | 46 | 0 | 13 | 12 | 24 | 30 | 0 | 16 | 39 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 39 | – | 0 | 2 | 6 | 6 | 6 |
| Kassa och bank | 119 | 212 | 84 | 108 | 68 | 13 | 48 | 33 | 26 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 322 | 416 | 358 | 270 | 231 | 177 | 203 | 234 | 158 |
| Eget kapital | 198 | 198 | 81 | 308 | 183 | 169 | 197 | 215 | 142 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 148 | 148 | 31 | 258 | 133 | 119 | 147 | 165 | 92 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | – | – | – | 419 | 424 |
| Balanserat resultat | 148 | 31 | 133 | 133 | 119 | 176 | 84 | −332 | −226 |
| Årets resultat | 0 | 117 | 265 | 125 | 14 | −58 | 63 | 79 | −106 |
| Obeskattade reserver | 21 | 49 | – | – | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 21 | 49 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 103 | 169 | 277 | −38 | 48 | 8 | 5 | 18 | 16 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 12 | 11 |
| Skatteskulder | 31 | 38 | 8 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 71 | 114 | 248 | −19 | 22 | 0 | – | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 | 17 | 21 | −20 | 26 | 8 | 5 | 6 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 133 | 119 | 147 | 165 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 29 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 81 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga av Covid-19
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 404 | 366 | 366 | 366 | 292 | 292 | 366 | 247 |
| Årets inköp | 38 | 0 | 0 | – | – | −74 | −74 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 0 | – | 74 | 74 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 248 | 233 | 204 | 175 | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 16 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 17 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 74 | 74 | 74 | 74 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FORSÅS 132, 881 98 NÄSÅKER
- Registrerat
- 2013-02-14
- Bransch
- Stug- och rumsuthyrning
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva lantbruk, turism, café, utbildningsverksamhet och vård och behandling. Dessutom kommer teologiska och pedagogiska texter skrivas inom företagets ram.
Bankgironummer
- 572-8407
- Uppströms vid Ångermanälven
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-25
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget ska bedriva lantbruk, turism, café, utbildningsverksamhet och vård och behandling. Dessutom kommer teologiska och pedagogiska texter skrivas inom företagets ram.Bolaget har sitt säte i Näsåker, Sollefteå kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.