Start › Uppsala län › Uppsala
Prospera Consulting AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 765 | 1 417 | 2 633 | 1 902 | 1 425 | 1 810 | 1 436 | 2 006 |
| Nettoomsättning | 1 701 | 1 385 | 2 549 | 1 895 | 1 412 | 1 810 | 1 436 | 2 006 |
| Övriga rörelseintäkter | 64 | 32 | 84 | 6 | 14 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 520 | 1 036 | 1 140 | 1 193 | 1 120 | 1 007 | 927 | 894 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 309 | 470 | – | 0 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 481 | 294 | 298 | 346 | 238 | 251 | 139 | 187 |
| Personalkostnader | 1 039 | 742 | 817 | 538 | 223 | 711 | 698 | 658 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 25 | – | 0 | 44 | 90 | 46 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 189 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 245 | 381 | 1 493 | 709 | 305 | 803 | 509 | 1 113 |
| Finansiella poster | 75 | −10 | −29 | −35 | −4 | 1 | −5 | −5 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −44 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 110 | 66 | 3 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 35 | 32 | 32 | 35 | 4 | −1 | 6 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 320 | 371 | 1 464 | 674 | 301 | 804 | 504 | 1 108 |
| Bokslutsdispositioner | 130 | 0 | −370 | −175 | 0 | −200 | −130 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 130 | 0 | −370 | −175 | 0 | −200 | −130 | 0 |
| Resultat före skatt | 450 | 371 | 1 094 | 499 | 301 | 604 | 374 | 1 108 |
| Skatt på årets resultat | 115 | 85 | 232 | 111 | 67 | 132 | 89 | 250 |
| Årets resultat | 335 | 286 | 862 | 388 | 234 | 471 | 285 | 858 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 450 | 8 548 | 9 045 | 7 679 | 6 822 | 4 531 | 3 886 | 3 842 |
| Anläggningstillgångar | 5 227 | 4 726 | 4 901 | 4 901 | 5 513 | 2 941 | 2 992 | 2 598 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 812 | 2 941 | 2 992 | 2 598 |
| Byggnader och mark | – | – | – | 0 | 812 | 2 941 | 2 900 | 2 460 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | 0 | 92 | 138 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 227 | 4 726 | 4 901 | 4 901 | 4 701 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 526 | 4 226 | 4 901 | 4 901 | 4 701 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 701 | 500 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 223 | 3 822 | 4 144 | 2 778 | 1 309 | 1 590 | 894 | 1 244 |
| Kortfristiga fordringar | 219 | 573 | 631 | 852 | 539 | 858 | 338 | 40 |
| Kundfordringar | 0 | 198 | 0 | 310 | 153 | 199 | – | – |
| Övriga fordringar | 134 | 34 | 90 | 289 | 191 | 481 | 190 | 40 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 85 | 341 | 540 | 253 | 195 | 179 | 148 | 0 |
| Kassa och bank | 3 004 | 3 249 | 3 513 | 1 926 | 769 | 731 | 556 | 1 204 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 450 | 8 548 | 9 045 | 7 679 | 6 822 | 4 531 | 3 886 | 3 842 |
| Eget kapital | 4 544 | 4 410 | 4 374 | 3 712 | 3 524 | 3 540 | 3 256 | 3 121 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 494 | 4 360 | 4 324 | 3 662 | 3 474 | 3 490 | 3 206 | 3 071 |
| Balanserat resultat | 4 160 | 4 074 | 3 462 | 3 274 | 3 240 | 3 018 | 2 921 | 2 213 |
| Årets resultat | 335 | 286 | 862 | 388 | 234 | 471 | 285 | 858 |
| Obeskattade reserver | 745 | 875 | 875 | 505 | 330 | 330 | 130 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 745 | 875 | 875 | 505 | 330 | 330 | 130 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2 373 | 2 457 | 2 541 | 2 625 | 2 709 | – | 0 | 185 |
| Skulder till kreditinstitut | 2 373 | 2 457 | 2 541 | 2 625 | 2 709 | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 185 |
| Kortfristiga skulder | 788 | 806 | 1 255 | 837 | 259 | 661 | 500 | 535 |
| Skulder till kreditinstitut | 84 | 84 | 84 | 84 | 84 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 0 | 1 | 5 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 128 | 278 | 111 | – | – | 0 | 17 |
| Övriga skulder | 556 | 443 | 720 | 532 | 119 | 559 | 428 | 509 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 136 | 151 | 172 | 105 | 56 | 101 | 72 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 200 | 250 | 200 | 200 | 250 | 188 | – |
| Medel att disponera | – | – | 4 324 | 3 662 | 3 474 | 3 490 | 3 206 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av minskad efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökad efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av en ökad efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 701 | 500 | 0 |
| Årets inköp | 201 | 500 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 526 | 4 226 | 4 901 | 4 901 | 4 701 |
| Årets inköp | 300 | – | – | 200 | 4 701 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 675 | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 812 | 3 030 | 2 945 | 2 460 |
| Årets inköp | – | – | 85 | 485 | 2 460 |
| Försäljningar och utrangeringar | 812 | 2 217 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 0 | 89 | 44 | – |
| Årets avskrivningar | – | – | 44 | 44 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 89 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 230 | 230 | 230 |
| Försäljningar och utrangeringar | 230 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 138 | 92 | 46 |
| Årets avskrivningar | – | 46 | 46 | – |
| Återförda avskrivningar | 138 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- EKSÄTRAVÄGEN 57, 756 55 UPPSALA
- Registrerat
- 2013-02-06
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom projektledning, projektering, processutveckling, produktutveckling och validering inom läkemedel, Medtech, kärnkraft, telecom och verkstads- industrin.
Bankgironummer
- 179-2126
- Prospera Consulting AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-02-26
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom projektledning, projektering, processutveckling, produktutveckling och validering inom läkemedel, kärnkraft, telecom och verkstadsindustrin. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.