Start › Stockholms län › Spånga
Nälsta Bygg AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 465 | 3 519 | 1 310 | 1 964 | 1 763 | 598 | 2 451 | 1 559 | 1 172 |
| Nettoomsättning | 3 800 | 3 519 | 1 310 | 1 964 | 1 984 | 658 | 2 346 | 1 024 | 1 172 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | 0 | −221 | −59 | 105 | 535 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 665 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 738 | 3 155 | 1 262 | 1 919 | 1 307 | 475 | 2 082 | 1 356 | 1 096 |
| Råvaror och förnödenheter | 948 | 1 326 | 215 | 481 | 623 | 268 | 1 628 | 1 147 | 790 |
| Handelsvaror | 4 500 | 1 110 | 520 | 614 | 545 | 0 | 158 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 578 | 413 | 207 | 281 | 127 | 207 | 246 | 138 | 212 |
| Personalkostnader | 642 | 305 | 319 | 543 | 12 | – | 0 | 21 | 44 |
| Av- och nedskrivningar | 70 | – | – | – | – | 0 | 50 | 50 | 50 |
| Rörelseresultat | 1 727 | 365 | 48 | 44 | 456 | 123 | 369 | 202 | 76 |
| Finansiella poster | 1 | 21 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 22 | 2 | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 728 | 386 | 50 | 44 | 456 | 123 | 369 | 202 | 76 |
| Resultat före skatt | 1 728 | 386 | 50 | 44 | 456 | 123 | 369 | 202 | 76 |
| Skatt på årets resultat | 356 | 79 | 10 | 10 | 94 | 26 | 79 | 45 | 17 |
| Årets resultat | 1 372 | 307 | 40 | 35 | 361 | 97 | 290 | 157 | 59 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 628 | 4 730 | 933 | 1 018 | 1 127 | 551 | 843 | 1 146 | 932 |
| Anläggningstillgångar | 529 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 101 |
| Materiella anläggningstillgångar | 529 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 101 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 529 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 101 |
| Omsättningstillgångar | 2 099 | 4 730 | 933 | 1 018 | 1 127 | 551 | 843 | 1 096 | 831 |
| Varulager m.m. | 0 | 3 492 | – | – | – | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 3 492 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 603 | 1 088 | 269 | 765 | 683 | 349 | 289 | 1 021 | 197 |
| Kundfordringar | 140 | 154 | 0 | 191 | 0 | 112 | 0 | 420 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 0 | 205 | 671 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 24 | 110 | 116 | 16 | 13 | 15 | 9 | 61 | 197 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 438 | 824 | 153 | 352 | 0 | 221 | 280 | 540 | 0 |
| Kassa och bank | 496 | 150 | 664 | 253 | 444 | 203 | 554 | 74 | 635 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 628 | 4 730 | 933 | 1 018 | 1 127 | 551 | 843 | 1 146 | 932 |
| Eget kapital | 2 155 | 783 | 476 | 437 | 585 | 474 | 627 | 637 | 480 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 105 | 733 | 426 | 387 | 535 | 424 | 577 | 587 | 430 |
| Balanserat resultat | 733 | 426 | 387 | 352 | 174 | 327 | 287 | 430 | 371 |
| Årets resultat | 1 372 | 307 | 40 | 35 | 361 | 97 | 290 | 157 | 59 |
| Kortfristiga skulder | 473 | 3 947 | 457 | 582 | 542 | 77 | 216 | 509 | 452 |
| Leverantörsskulder | 31 | 5 | 9 | 7 | 64 | 44 | 0 | 183 | 0 |
| Skatteskulder | 261 | 79 | 10 | −63 | 14 | 0 | 24 | – | – |
| Övriga skulder | 162 | 3 804 | 408 | 618 | 444 | 13 | 171 | 311 | 437 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 19 | 59 | 30 | 20 | 20 | 20 | 20 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 184 | 250 | 250 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 387 | 535 | 424 | 577 | 587 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av att företaget har avyttrat en fastighet och dessutom haft fler uppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat på grund av att det inkommit färre uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av att efterfrågan på våra tjänster har ökat efter en kraftig minskning under det första Coronaåret. Nettoomsättningen har därför ökat markant jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 851 | 252 | 252 | 252 | 252 | 252 | 252 | 252 | 252 | 252 |
| Årets inköp | 599 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 322 | 252 | 252 | 252 | 252 | 252 | 252 | 252 | 202 | 202 |
| Årets avskrivningar | 70 | 0 | – | – | – | – | – | 50 | – | 50 |
Om bolaget
- Adress
- BÅTSMAN NÄHLS VÄG 49, 163 47 SPÅNGA
- Registrerat
- 2013-01-31
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva bygg.
Bankgironummer
- 156-6959
- NÄLSTA BYGG AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet är att köpa, renovera och sälja fastigheter. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.