Start › Stockholms län › Årsta
Sporadic AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 904 | 1 474 | 1 640 | 1 968 | 1 627 | 1 648 | 1 061 | 1 313 |
| Nettoomsättning | 903 | 1 474 | 1 640 | 1 878 | 1 298 | 1 491 | 1 061 | 1 313 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | 0 | 90 | 330 | 157 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 108 | 1 635 | 1 428 | 1 721 | 1 408 | 758 | 744 | 884 |
| Övriga externa kostnader | 211 | 302 | 230 | 703 | 293 | 126 | 97 | 258 |
| Personalkostnader | 863 | 1 299 | 1 164 | 984 | 1 081 | 632 | 647 | 626 |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −204 | −160 | 212 | 247 | 219 | 890 | 317 | 429 |
| Finansiella poster | 224 | 49 | 39 | 8 | 6 | 13 | 203 | −5 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 201 | – | – | 0 | 1 | 8 | 197 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 23 | 49 | 39 | 9 | 5 | 5 | 6 | −4 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 20 | −111 | 251 | 255 | 224 | 904 | 520 | 424 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 175 | −28 | 5 | −16 | −140 | −20 | −105 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 175 | −28 | 5 | −16 | −140 | −20 | −105 |
| Resultat före skatt | 20 | 64 | 223 | 260 | 209 | 763 | 500 | 319 |
| Skatt på årets resultat | 6 | 18 | 49 | 55 | 44 | 163 | 55 | 71 |
| Årets resultat | 14 | 46 | 174 | 205 | 164 | 600 | 445 | 249 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 105 | 2 707 | 2 987 | 3 017 | 2 409 | 2 202 | 1 641 | 1 165 |
| Anläggningstillgångar | 939 | 1 115 | 1 148 | 1 182 | 1 215 | 1 070 | 430 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 34 | 67 | 101 | 134 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 34 | 67 | 101 | 134 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 939 | 1 081 | 1 081 | 1 081 | 1 081 | 1 070 | 430 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 939 | 1 081 | 1 081 | 1 081 | 1 081 | 1 070 | 430 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 166 | 1 593 | 1 839 | 1 836 | 1 194 | 1 132 | 1 211 | 1 165 |
| Kortfristiga fordringar | 249 | 277 | 169 | 184 | 192 | 22 | 109 | 109 |
| Kundfordringar | 16 | 62 | 0 | 0 | 87 | 0 | 27 | 77 |
| Övriga fordringar | 233 | 215 | 169 | 184 | 105 | 22 | 82 | 33 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 463 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 463 |
| Kassa och bank | 917 | 1 315 | 1 670 | 1 652 | 1 002 | 1 110 | 1 102 | 592 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 105 | 2 707 | 2 987 | 3 017 | 2 409 | 2 202 | 1 641 | 1 165 |
| Eget kapital | 1 469 | 1 594 | 1 719 | 1 644 | 1 439 | 1 275 | 674 | 399 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 419 | 1 544 | 1 669 | 1 594 | 1 389 | 1 225 | 624 | 349 |
| Balanserat resultat | 1 404 | 1 499 | 1 494 | 1 389 | 1 225 | 624 | 179 | 100 |
| Årets resultat | 14 | 46 | 174 | 205 | 164 | 600 | 445 | 249 |
| Obeskattade reserver | 486 | 486 | 661 | 633 | 638 | 623 | 483 | 463 |
| Periodiseringsfonder | 486 | 486 | 661 | 633 | 638 | 623 | 483 | 463 |
| Kortfristiga skulder | 150 | 627 | 607 | 740 | 331 | 304 | 484 | 303 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | 51 | 2 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 26 | 68 | 60 | 4 |
| Övriga skulder | 150 | 443 | 240 | 190 | 254 | 234 | 425 | 298 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 183 | 367 | 550 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 140 | 170 | 100 | 0 | – | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | 140 | 170 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 389 | 1 225 | 624 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
En av bolagets två anställda har under delar av räkenskapsåret varit delvis tjänstledig, vilket har påverkat bolagets verksamhet och omsättning. Den partiella tjänstledigheten förväntas fortsätta under en del av nästkommande räkenskapsår och kan även fortsättningsvis påverka bolagets omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Pandemi och föräldraledighet påverkade omsättningen negativt under 2021. Under 2022 har detta förbättrats.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen i bolaget har bland annat ökat pga att anställda kommit tillbaka från föräldraledighet. Bolaget hade även ett större projekt i början av året innan corna han slå till.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 939 | 1 081 | 1 081 | 1 081 | 1 081 | 1 070 | 430 |
| Årets inköp | 4 | – | – | – | 71 | 751 | 430 |
| Försäljningar och utrangeringar | 145 | – | – | – | 60 | 111 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 168 | 168 | 168 | 168 | 168 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 168 |
| Ackumulerade avskrivningar | 168 | 134 | 101 | 67 | 34 |
| Årets avskrivningar | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 |
Om bolaget
- Adress
- SKÖNTORPSVÄGEN 126 LGH 1803, 120 53 ÅRSTA
- Registrerat
- 2013-01-15
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Produktion och konsultverksamhet inom film tv, media, och marknadsföring.Produktion och konsultverksamhet inom event- branschen.
Bankgironummer
- 205-3965
- Sporadic
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver produktion, marknadsföring och konsultverksamhet inom film-, TV- och event-branschen. Bolaget har sitt säte i Stockholm. .
Väsentliga händelser
En av bolagets två anställda har under delar av räkenskapsåret varit delvis tjänstledig, vilket har påverkat bolagets verksamhet och omsättning. Den partiella tjänstledigheten förväntas fortsätta under en del av nästkommande räkenskapsår och kan även fortsättningsvis påverka bolagets omsättning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.