Start › Västmanlands län › Västerås
ReCo Revision Västerås AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 666 | 1 623 | 1 274 | 1 212 | 1 249 | 888 | 882 | 958 |
| Nettoomsättning | 1 665 | 1 623 | 1 274 | 1 212 | 1 203 | 887 | 882 | 958 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – | 0 | 46 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 285 | 1 193 | 1 080 | 965 | 937 | 741 | 768 | 711 |
| Övriga externa kostnader | 290 | 263 | 246 | 204 | 199 | 194 | 236 | 227 |
| Personalkostnader | 995 | 931 | 834 | 760 | 738 | 535 | 521 | 473 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 11 | 11 | 11 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 381 | 430 | 195 | 247 | 312 | 147 | 114 | 247 |
| Finansiella poster | 0 | 6 | 2 | −14 | – | – | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −14 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 6 | 2 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 381 | 436 | 197 | 233 | 312 | 147 | 114 | 248 |
| Resultat före skatt | 381 | 436 | 197 | 233 | 312 | 147 | 114 | 248 |
| Skatt på årets resultat | 82 | 94 | 44 | 55 | 66 | 35 | 26 | 56 |
| Årets resultat | 299 | 342 | 153 | 178 | 245 | 112 | 88 | 191 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 554 | 624 | 442 | 364 | 535 | 644 | 519 | 559 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 75 | 22 | 33 | 44 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 22 | 33 | 44 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 22 | 33 | 44 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 75 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 75 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 554 | 624 | 442 | 364 | 460 | 622 | 486 | 515 |
| Kortfristiga fordringar | 348 | 388 | 331 | 255 | 180 | 218 | 244 | 197 |
| Kundfordringar | 335 | 287 | 294 | 244 | 45 | 169 | 109 | 182 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | 89 | 23 | 11 | 135 | 48 | 135 | 15 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | 12 | 14 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 207 | 236 | 111 | 109 | 279 | 404 | 242 | 318 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 554 | 624 | 442 | 364 | 535 | 644 | 519 | 559 |
| Eget kapital | 349 | 401 | 309 | 231 | 422 | 552 | 440 | 452 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 299 | 351 | 259 | 181 | 372 | 502 | 390 | 402 |
| Balanserat resultat | 0 | 9 | 106 | 2 | 127 | 390 | 302 | 211 |
| Årets resultat | 299 | 342 | 153 | 178 | 245 | 112 | 88 | 191 |
| Kortfristiga skulder | 205 | 224 | 133 | 133 | 112 | 92 | 79 | 107 |
| Leverantörsskulder | 7 | 4 | 7 | 1 | 2 | 0 | 4 | 9 |
| Skatteskulder | 38 | 28 | 0 | 16 | 17 | – | 0 | 21 |
| Övriga skulder | 161 | 191 | 126 | 110 | 88 | 92 | 66 | 77 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 6 | 5 | 0 | 9 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 150 | 250 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 181 | 372 | 502 | 390 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 75 | 75 | 0 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | 55 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 55 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 33 | 33 | 22 | 22 | 11 | 11 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | – | 11 | – | 11 | – | 11 | – |
| Återförda avskrivningar | 33 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VÄSTRA SKEPPARBACKEN 18-20 VÅN 5, 722 11 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2013-01-10
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Bolagets ska bedriva konsulttjänster inom revision, redovisning, skatter och ekonomi, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 148-8931
- ReCo Revision Västerås AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Västerås.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-18
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsulttjänster inom revision, redovisning, samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.