Start › Västmanlands län › Västerås
Jai Tim Invest AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | – | 2 | 363 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | 2 | 363 | 0 |
| Rörelsekostnader | 30 | 17 | – | 18 | 244 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 30 | 17 | – | 18 | 244 | 0 |
| Rörelseresultat | −30 | −17 | – | −16 | 119 | 0 |
| Finansiella poster | 58 | 32 | – | 7 | 1 184 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 1 184 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 58 | 32 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 7 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 28 | 15 | – | −8 | 1 303 | 0 |
| Resultat före skatt | 28 | 15 | – | −8 | 1 303 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 6 | 3 | – | 0 | 75 | 0 |
| Årets resultat | 22 | 12 | – | −8 | 1 228 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 337 | 535 | 867 | 1 352 | 1 535 | 318 |
| Anläggningstillgångar | 292 | 488 | – | 888 | 63 | 63 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 292 | 488 | – | 888 | 63 | 63 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 292 | 488 | – | 888 | 63 | 63 |
| Omsättningstillgångar | 45 | 47 | – | 464 | 1 472 | 255 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 13 | – | 9 | 159 | 0 |
| Övriga fordringar | 13 | 13 | – | 3 | 38 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 6 | 121 | 0 |
| Kassa och bank | 32 | 34 | – | 456 | 1 313 | 255 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 337 | 535 | – | 1 352 | 1 535 | 318 |
| Eget kapital | 212 | 512 | – | 1 129 | 1 325 | 281 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 162 | 462 | – | 1 079 | 1 275 | 231 |
| Balanserat resultat | 140 | 450 | – | 1 088 | 47 | 231 |
| Årets resultat | 22 | 12 | – | −8 | 1 228 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 125 | 23 | – | 223 | 211 | 37 |
| Skatteskulder | 9 | 3 | – | 55 | 75 | 1 |
| Övriga skulder | 116 | 20 | – | 168 | 136 | 36 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 162 | – | – | 196 | 187 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat under året då företaget bedrev konsultverksamhet i slutet av förra räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat under året då företaget har bedrivit konsultverksamhet i slutet av räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 |
| Årets inköp | 5 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 5 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 292 | 488 | 846 | 888 | 63 | 63 | 63 |
| Årets inköp | 46 | – | – | 825 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 300 | 359 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MURTEGELVÄGEN 24, 723 48 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2013-01-09
- Bransch
- Kontorstjänster
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom bilvård, äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-18
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom bilvår, äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Västerås.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.