Start › Stockholms län › Stockholm
Pavlova & Wentzel Film & Fotografi AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 141 | 2 603 | 1 052 | 919 | 2 519 | 1 590 | 2 858 | 3 478 |
| Nettoomsättning | 1 141 | 2 580 | 1 033 | 919 | 2 173 | 1 236 | 2 853 | 3 478 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 23 | 19 | 0 | 346 | 353 | 6 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 623 | 2 090 | 1 077 | 1 454 | 2 243 | 1 416 | 2 816 | 3 078 |
| Handelsvaror | 585 | 1 158 | 290 | 299 | 670 | 270 | 1 550 | 2 295 |
| Övriga externa kostnader | 357 | 365 | 311 | 285 | 384 | 222 | 245 | 157 |
| Personalkostnader | 681 | 567 | 476 | 870 | 1 189 | 924 | 1 021 | 626 |
| Rörelseresultat | −482 | 513 | −24 | −535 | 276 | 173 | 42 | 400 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −482 | 513 | −25 | −535 | 276 | 173 | 42 | 400 |
| Bokslutsdispositioner | 36 | −36 | 0 | 134 | −71 | −47 | −15 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 36 | −36 | 0 | 134 | −71 | −47 | −15 | 0 |
| Resultat före skatt | −446 | 477 | −25 | −401 | 205 | 126 | 27 | 400 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 22 | – | – | 44 | 30 | 10 | 81 |
| Årets resultat | −446 | 455 | −25 | −401 | 161 | 96 | 17 | 319 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 109 | 948 | 224 | 224 | 835 | 505 | 637 | 1 003 |
| Omsättningstillgångar | 109 | 948 | 224 | 224 | 835 | 505 | 637 | 1 003 |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 227 | 164 | 182 | 93 | 177 | 382 | 113 |
| Kundfordringar | 17 | 26 | 159 | 161 | 0 | 57 | 326 | 94 |
| Övriga fordringar | 0 | 1 | 3 | 16 | 0 | 6 | 20 | 20 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 200 | 2 | 5 | 93 | 114 | 35 | 0 |
| Kassa och bank | 92 | 721 | 61 | 42 | 742 | 328 | 255 | 890 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 109 | 948 | 224 | 224 | 835 | 505 | 637 | 1 003 |
| Eget kapital | 59 | 505 | 50 | 74 | 476 | 315 | 219 | 352 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 9 | 455 | 0 | 24 | 426 | 265 | 169 | 302 |
| Balanserat resultat | 455 | 0 | 24 | 426 | 265 | 169 | 152 | −17 |
| Årets resultat | −446 | 455 | −25 | −401 | 161 | 96 | 17 | 319 |
| Obeskattade reserver | 0 | 36 | – | – | 134 | 62 | 15 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 36 | – | – | 134 | 62 | 15 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 50 | 407 | 174 | 149 | 226 | 127 | 402 | 651 |
| Leverantörsskulder | 9 | 123 | 99 | 51 | 8 | 10 | 134 | 425 |
| Skatteskulder | 19 | 20 | 0 | 23 | 36 | 12 | 0 | 42 |
| Övriga skulder | 22 | 120 | 75 | 75 | 154 | 106 | 263 | 184 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 144 | – | – | 28 | 0 | 5 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 426 | – | 169 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat jämfört med föregående år då bolaget haft färre uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat jämfört med föregående år då bolaget haft fler uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat jämfört med 2020 då omsättningen var lägre pga pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av covid-19 innebär att många företag kan komma att befinna sig i en finansiellt ansträngd situation med likviditetsproblem, vikande försäljning och på sikt kraftig resultatpåverkan. Mot bakgrund av detta arbetar styrelsen med att identifiera kortsiktiga lösningar och hitta långsiktiga alternativ som är specifika för branschen. Styrelsens bedömning är att bolaget på kort sikt kan hantera den uppkomna situationen men att det är hög risk att verksamheten kommer att påverkas negativt av covid-19 utbrottet, framför allt om de negativa effekterna i den globala ekonomin blir långsiktiga.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av covid-19 innebär att många företag kan komma att befinna sig i en finansiellt ansträngd situation med likviditetsproblem, vikande försäljning och på sikt kraftig resultatpåverkan. Mot bakgrund av detta arbetar styrelsen med att identifiera kortsiktiga lösningar och hitta långsiktiga alternativ som är specifika för branschen. Styrelsens bedömning är att bolaget på kort sikt kan hantera den uppkomna situationen men att det är hög risk att verksamheten kommer att påverkas negativt av covid-19 utbrottet, framför allt om de negativa effekterna i den globala ekonomin blir långsiktiga.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Om bolaget
- Adress
- BOX 2337, 103 18 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-01-08
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva film och TV-produktion, fotografering samt musikproduktion och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5954-3454
- PAVLOVAS FILM & TV PRODUKTION AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-12
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver film- och videoproduktion inom reklam och nöjesbranchen. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.