Start › Stockholms län › Bromma
Nipe Kapitalförvaltning AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 037 | 908 | 926 | 943 | 973 | 1 824 | 1 099 |
| Övriga externa kostnader | 282 | 168 | 185 | 203 | 319 | 972 | 360 |
| Personalkostnader | 755 | 740 | 740 | 740 | 740 | 739 | 739 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | −86 | 113 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 037 | −908 | −926 | −943 | −973 | −1 824 | −1 099 |
| Finansiella poster | 10 354 | 3 527 | −45 233 | −76 586 | 114 126 | 22 787 | −18 770 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | −1 050 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 4 500 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 10 387 | 11 366 | −29 967 | 1 148 | 113 312 | 21 751 | 180 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −32 | 547 | 441 | 1 461 | 815 | 1 036 | 938 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 8 384 | 15 706 | 79 194 | 0 | 4 500 | 18 838 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 316 | 2 619 | −46 159 | −77 529 | 113 154 | 20 963 | −19 869 |
| Resultat före skatt | 9 316 | 2 619 | −46 159 | −77 529 | 113 154 | 20 963 | −19 869 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 9 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 9 316 | 2 610 | −46 159 | −77 529 | 113 154 | 20 963 | −19 869 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 149 889 | 140 776 | 142 035 | 189 970 | 262 914 | 149 840 | 128 669 |
| Anläggningstillgångar | 134 433 | 125 644 | 130 755 | 180 478 | 241 547 | 136 842 | 117 274 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 134 433 | 125 644 | 130 755 | 180 478 | 241 547 | 136 842 | 117 274 |
| Andelar i koncernföretag | 2 000 | – | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 1 500 | 1 500 | 9 260 | 9 260 | 9 260 | 9 260 | 13 760 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 82 850 | 74 035 | 64 853 | 73 732 | 125 121 | 48 564 | 36 429 |
| Andra långfristiga fordringar | 48 082 | 50 109 | 56 642 | 97 486 | 107 166 | 79 018 | 67 084 |
| Omsättningstillgångar | 15 457 | 15 132 | 11 280 | 9 492 | 21 367 | 12 998 | 11 395 |
| Kortfristiga fordringar | 12 048 | 9 441 | 8 732 | 7 974 | 7 303 | 6 765 | 7 124 |
| Fordringar hos koncernföretag | 900 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 6 865 | 5 900 | 5 891 | 5 866 | 5 805 | 5 590 | 6 432 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 283 | 3 541 | 2 841 | 2 109 | 1 499 | 1 175 | 691 |
| Kassa och bank | 3 408 | 5 691 | 2 549 | 1 518 | 14 063 | 6 233 | 4 272 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 149 889 | 140 776 | 140 867 | 189 970 | 262 914 | 149 840 | 128 669 |
| Eget kapital | 149 753 | 140 645 | 138 245 | 184 600 | 262 316 | 149 346 | 128 561 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 149 703 | 140 595 | 138 195 | 184 550 | 262 266 | 149 296 | 128 511 |
| Balanserat resultat | 140 386 | 137 985 | 184 354 | 262 079 | 149 113 | 128 333 | 148 379 |
| Årets resultat | 9 316 | 2 610 | −46 159 | −77 529 | 113 154 | 20 963 | −19 869 |
| Kortfristiga skulder | 137 | 131 | 2 621 | 5 371 | 597 | 493 | 108 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 9 | 9 | 36 | 71 | 71 | 71 | 73 |
| Övriga skulder | 66 | 25 | 2 525 | 5 274 | 481 | 402 | 21 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 61 | 96 | 61 | 25 | 45 | 20 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 4 373 | 209 | 210 | 195 | 188 | 184 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 262 266 | 149 296 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 54 238 | 54 238 | 54 238 | 54 238 | 54 238 | 54 238 | 54 238 | 54 238 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 52 738 | 52 738 | 44 978 | 44 978 | 44 978 | 44 978 | 40 478 | 20 478 |
| Årets nedskrivningar | – | 7 760 | – | – | – | 4 500 | 20 000 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 2 000 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 48 152 | 50 163 | 56 642 | 97 486 | 107 166 | 79 018 | 67 084 | 82 929 |
| Årets inköp | 6 110 | 2 775 | 25 431 | 11 000 | 54 364 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 8 121 | 9 254 | 66 275 | 20 680 | 26 216 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 70 | 55 | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 15 | 55 | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 183 053 | 169 560 | 158 585 | 152 926 | 125 121 | 48 564 | 36 429 | 6 819 |
| Årets inköp | 13 492 | 17 083 | 10 151 | 37 645 | 110 957 | 17 334 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 6 108 | 4 493 | 9 840 | 34 400 | 5 199 | 13 975 | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | – | 0 | −907 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 100 202 | 95 525 | 94 901 | 79 194 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 624 | 15 706 | 79 194 | 0 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | 4 677 | – | – | 37 645 | 110 957 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- DALSTIGEN 5, 167 54 BROMMA
- Registrerat
- 2012-12-20
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva kapital- förvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-19
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva kapital- förvaltning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.